Devlerin aşkı

Devlerin aşkı
Devlerin aşkı

Merkel in önerisini olumlu karşılayan Erdoğan 3. havaalanının İstanbul için önemine dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Merkel'in THY ile Lufthansa'nın ortak olması önerisine Başbakan Erdoğan yeşil ışık yaktı. Başbakan 'Konu programımızda" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Almanya ziyaretinde TLzone önerisi tartışma yaratan ve ekonomistleri ikiye bölen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Lufthansa ile THY’nin ortaklığını önerdiğini, kendisinin de teklife olumlu yaklaştığını söyledi. Erdoğan, Avrupa Birliği dönem başkanı olmasına karşın Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Kıbrıs Rum yönetimine de, “Susuz kaldığınızda size su verebiliriz, elektriksiz kaldığınızda elektrik verebiliriz. Tankerlerle falan su getiriyorlar, paslı paslı su içiyorlar. Tertemiz Anamur suyu içsinler” önerisini yaptı.
AK Parti ’nin Kızılcahamam’daki İstişare Kampı’nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, Angela Merkel’in çarpıcı bir işbirliği teklifinde bulunduğu açıkladı. Erdoğan, “Merkel, Lufthansa ile THY’yi ortak işletmeciliğe sokalım dedi. ‘Tamam’ dedik. Bizim de projelerimizin içinde var ve THY ile Lufthansa böyle bir adım atacak” diye konuştu. Erdoğan, 100 milyon kapasiteli üçüncü hava limanı yapılacağına da dikkat çekerek bu işbirliğinin önemine işaret etti. 
Güney Kıbrıs’a zeytin dalı 
Başbakan Erdoğan, Akdeniz’in 250 metre derinliğinden askıda borularla KKTC’ye su taşınacağını da hatırlatarak, yakında elektriği de bu yolla ileteceklerini vurguladı. Kıbrıs Rum kesimine zeytin dalı uzatan Erdoğan, “Susuz kaldığınızda size su verebiliriz, elektriksiz kaldığınızda elektrik verebiliriz. Doğrusu üzülüyoruz tankerlerle falan su getiriyorlar, paslı paslı su içiyorlar. Bunları da içmemiş olurlar. Tertemiz Anamur suyu içerler” dedi. 
Sun Express’i kurdular 
SunExpress Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın iştiraki olarak, Ekim 1989 yılında kuruldu. Şirket yılda 7 milyon yolcu taşıyor. SunExpress 2012 yaz sezonunda Avrupa ve Türkiye, Almanya ve Mısır arasında ve Türkiye içinde haftada 1000’i aşkın uçuşuyla direkt bağlantı sağlıyor. Şirketin toplam olarak 5.292 koltuk kapasitesine sahip, ortalama yaşı 6 yıldan az 28 adet Boeing 737-800 uçağı bulunuyor. 

Kotil: Lufthansa ile zaten beraber çalışıyoruz 
Türk Hava Yolları Genel Müdür’ü Temel Kotil Başbakan’ın Lufthansa ve THY’nin ortaklığını içeren sözlerini heyecan verici olarak yorumladı. Kotil “Bizim Lufthansa ile 1989’da beraber kurduğumuz Antalya merkezli SunExpress ile başlayan bir ortaklığımız var. 2008’den bu yana da Star Alliance havayolu ittifakında beraberiz. Lufthansa yöneticileri ile Uluslar arası Hava Taşıyıcıları Birliği (IATA) ve Avrupa Havayolu Birliği (AEA) ile yönetimde birlikte görev yapıyoruz” dedi.

bigPara.com