Devlerin CeBIT buluşması

Kapılarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katıldığı bir törenle açan dünyanın en büyük teknoloji ve telekomünikasyon fuarı CeBIT bu yıl 500 binden fazla ziyaretçi çekecek.

HANOVER - Kapılarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katıldığı bir törenle açan dünyanın en büyük teknoloji ve telekomünikasyon fuarı CeBIT bu yıl 500 binden fazla ziyaretçi çekecek. CeBIT'in bu yılki en gözde ürünleri Microsoft'un merakla beklenen yeni ürünü Origami ile üstün teknolojik özelliklere sahip televizyonlar oldu. Bu yıl CeBIT'te en fazla sayıda şirketle temsil edilen ülke Tayvan oldu. 700 şirketle temsil edilen Tayvan Çin, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri izledi.
Amerikan yazılım devi Microsoft merakla beklenen ürünü Origami'yi tanıttı. Küçük bir kitap boyutlarındaki Origami bünyesinde bir dizüstü bilgisayar ile çeşitli mobil cihazların özelliklerini birleştirmiş. Microsoft'a göre yeni bir pazar yaratacak olan Origami yalnızca 972 gram ağırlığında ve 7 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip. Ultra mobil bilgisayarlar olarak adlandırılarn cihazların son örneği olan yeni ürünün pil ömrü üç saat. Ancak hedefin tam gün yetecek pil üretmek olduğu da belirtiliyor. Üretimi için de bazı Amerikalı şirketlerle anlaşma yapılacağı ifade ediliyor. Bu arada yeni ürünün Apple'ın İPod'una ya da Sony'nin Playstation Portable'ına rakip olacağını söyleyenlerin sayısı da az değil.
Umut Dünya Kupası
Microsoft yetkilileri ise bu görüşe katılmıyor ve hareket halindeki insanların çok fonksiyonlu cihaz ihtiyacına cevap vermeyi düşündüklerini ifade ediyor. Origami'nin önümüzdeki aylarda Microsoft'un 2006'nın ikinci yarısında piyasaya çıkaracağı Windows Vista işletim sistemiyle çalışacağı açıklandı. Samsung Electronics, Tayvanlı Asustek Computer ve Çin'in ikinci büyük PC üreticisi Founder Group da fuarda ilk ultra mobil bilgisayarlarını görücüye çıkaracak. Samsung'un yeni ürününün satışına nisan ayında başlanması bekleniyor.
Üç şirketin üreteceği bilgisayarlar internete kablosuz bağlanabilecek. CeBIT Fuarı'na katılan televizyon ve cep telefonu üreticilerinin en büyük ümidi 9 Haziran-9 Temmuz arasında düzenlenecek Dünya Futbol Şampiyonası. Japon devi Sharp'ın yöneticilerinden Hans Kleis Dünya Futbol Şampiyonası'nın Avrupa piyasasını canlandıracağını söylüyor. Toshobi da bu fırsattan yeni ürün çıkararak yararlanmanın yolunu bulmuş. Etkinliğin sponsorlarından Philips de yeni ürünlerini fuara getirdi.