Devlerin Davos randevusu

Dünya Ekonomik Forumu dün İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Forum için 89 ülkeden 2 bin 340 kişi bir araya geldi.

İSTANBUL - Dünya Ekonomik Forumu dün İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Forum için 89 ülkeden 2 bin 340 kişi bir araya geldi. Bu katılımcılar arasında 15 devlet ve hükümet başkanı, 60 bakan, 23 ruhani lider, 13 uluslararası sivil toplum kuruluşu yöneticisi bulunuyor. Dünyanın en önemli şirketlerinden 1000'i forumda temsil ediliyor. Bu yıl, icra kurulu başkanı (CEO) ve şirket başkanı unvanıyla toplantıya katılanların sayısı 735. Bu kadar üst düzey bir özel sektör katılımına ilk kez ulaşıldığı belirtiliyor.
'Yaratıcı Güç' ana temasıyla kapılarını açan Dünya Ekonomik Forumu'nda bu yıl da ekonomik kalkınma, gelir dengesizliği, siyaset ve global riskler ön plana çıkıyor. Forumun açılışını Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptı. Bu yıl FIFA Başkanı Blatter ve Brezilyalı ünlü futbolcu Pele'nin yanı sıra gelmiş geçmiş en büyük boksör Muhammed Ali'nin de katılımıyla Davos bir ilke imza atıyor. Spor, 2006 yılında forumda ilk kez tartışılmış olacak.
Erdoğan-Rato görüşmesi
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları kapsamında Davos'a gitti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ise bugün Davos'a hareket etmesi bekleniyor. Başbakan Erdoğan Davos'ta IMF Başkanı Rodrigo Rato ile de görüşecek.
Dünya Ekonomik Forumu'nun açılışında konuşan Merkel, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından dünyanın hızlı değişimine dikkat çekti. Merkel, bu değişimin sanayi temelli ekonomileri, bilgi üreten ekonomiye dönüşmek zorunda bıraktığını vurguladı. Ülkesindeki durgunluğu aşmak için yüzde 11.1'e ulaşan işsizliğe çare bulunması gerektiğini belirten Angela Merkel, "Yaratıcı ve dikkatli adımlar atmak gerekiyor. İstikrarı sağlamaya ve yatırımcıları uzun vadeli plan yapmaları için ikna etmeye mecburuz" diye konuştu.
Hedeflerinin ülkesiyle kısıtlı olmadığını da söyleyen Merkel, "Amacım Avrupa'yı dünyanın en dinamik kıtası haline getirmek" diye konuştu. Merkel, Çin ve Hindistan için de "Gelişen ekonomileriyle dünyanın iş ve ekonomi liderlerine örnek olmaktalar" yorumunu yaptı. (aa, afp, Reuters)