Devlerin taraftarı da mutsuz yatırımcısı da

Devlerin taraftarı da mutsuz yatırımcısı da
Devlerin taraftarı da mutsuz yatırımcısı da
Hafta sonunda rakiplerine yenilerek taraftarlarını üzen Fenerbahçe ve Galatasaray, borsadaki performansları ile de yatırımcıları perişan etti.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Süper Lig’de ilk mağlubiyetlerini alarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Fenerbahçe ve Galatasaray , borsadaki performansları ile de yatırımcılarını zarara boğdu. Galatasaray’da yatırımcılar, art arda gelen bedelli sermaye arttırımları ile adeta neye uğradıklarını şaşırırken, Fenerbahçe’de ise bir yandan kulübün devam eden satışları, diğer yandan da futbol takımının devralınmasının ardından artan borç ve zarar hisse senetlerinde düşüşe neden oldu. Son 1 haftada yüzde 4 değer kaybeden Galatasaray hisselerinde 13 Eylül’den bu yana yaşanan kayıp ise yüzde 24’e ulaştı. Fenerbahçe hisseleri ise son bir haftada yüzde 5,6, son bir ayda ise yüzde 15,5 düştü. 

Cimbom’da ‘bedelli’ baskısı 

Geçen yılı şampiyon kapatarak bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden ve ligin ilk 5 haftasını da lider kapatan Galatasaray, bu performansı ile taraftarlarını sevindirirken, bu performansın bedelini ise adeta borsadaki yatırımcılara ödetiyor. Galatasaray Spor Kulübü 26 Ağustos-12 Aralık 2011 tarihleri arasında borsada 772 bin 456 adet hisse satarak 168.8 milyon TL gelir elde etti. Bu hisse satışlarının ardından ise yatırımcıları isyan ettiren bedelli sermaye arttırımları geldi. Galatasaray, haziran ayında yüzde 400 oranında bedelli sermaye arttırımı yaparak şirkete 277 milyon lira nakit girişi sağladı. Bu paranın yaklaşık 125 milyon lirası yatırımcılardan sağlandı. Cimbom geçen ay da yüzde 300 bedelli sermaye arttırım kararı aldı. Bu arttırım ile yatırımcılardan 50 milyon lira alınacak. Cimbom’un hisse satışı ve sermaye arttırımları ile yatırımcılardan elde ettiği kaynak yaklaşık 345 milyon TL oldu. 

Fener’de sıkıntılı günler

Fenerbahçe, bu yıl yaptığı yaklaşık 85 milyon euroluk transferlere rağmen sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Şampiyon Ligi’nden elenen, UEFA Avrupa Ligi’nde Marsilya karşısında son dakikada galibiyeti kaçıran, ligde ise Kasımpaşa’ya yenilen Fenerbahçe’nin borsadaki şirketi de yatırımcıları sıkıntıya soktu. Mayıs ayında yüzde 15’lik hisse satışı için yetki alınmasının ardından şu ana kadar şirketin yaklaşık yüzde 1,5’lik hissesi borsada satılırken, futbol takımının devralınması nedeniyle artan borç ve zarar da hisse üzerinde satış baskısı yaratıyor. Nitekim önceki gün üç aylık mali tablolarını açıklayan Fenerbahçe’nin kısa vadeli borcunun üç ayda 138.7 milyon liradan 210 milyon liraya çıktığı gözleniyor. Yatırımcıları tedirgin eden bir diğer beklentisi ise kulübün hisse satışlarının ardından, Galatasaray’da olduğu gibi yüksek oranda bir bedelli sermaye artırımının gelmesi.

bigPara.com