Devlerin teknoloji dansı

Almanya'nın Hannover kentinde önceki gün başlayan CeBIT'2006'da 71 ülkeden 6 bin 300 firma en yeni ürünlerini teknoloji severlerin beğenisine sunuyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

HANNOVER - Almanya'nın Hannover kentinde önceki gün başlayan CeBIT'2006'da 71 ülkeden 6 bin 300 firma en yeni ürünlerini teknoloji severlerin beğenisine sunuyor. 15 Mart'ta kadar açık kalacak olan fuara Türkiye'den de 39 firma katılıyor. Bu yıl 20'nci yılını kutlayan fuarda son teknoloji ürünlerinin yanı sıra ilginç tasarımlar da sergileniyor. Bu yıl en fazla ilgiyi LCD TV'ler görüyor.
Uzmanlar bunun nedenini Dünya Kupası maçlarına bağlıyor. CeBIT fuarında Almanya başbakanı Angela Merkel Samsung markasının ürettiği yeni bilgisayarın tanıtımına katıldı. Fuarı 500 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Fil gibi televizyon
Marina Gogic firması, 'Hannspree Fil TV'yi tanıttı. Fil şeklindeki televizyon çoçuklar ve çocuk kalanlar için dizayn edilmiş. Marina Gogic firması yetkilileri, farklı ve yaratıcı dizaynlara sahip LCD ekran TV'ler ürettiklerini söyledi. Yetkililer, dünyanın en büyük bilişim fuarı olarak kabul edilen CeBIT'te ürünlerini sergilediklerini açıkladı.
Panasonic LCD'de iddialı
Her geçen gün biraz daha büyüyen LCD TV'ler, tüketicinin kaliteli görüntü ve ses ihtiyacına cevap veriyor. Panasonic tarafından üretilen dünyanın en büyük plazma televizyonu CeBIT'in favori ürünleri arasında yer alıyor. Panasonic'in ürettiği LCD TV, normal televizyonlardan 10 kat daha iyi görüntü verebilen HDTV desteğine sahip. Panasonic'in yeni 'süperstar'ı tam 261 ekran boyutunda. Bu kalitede ses ve görüntü en çok futbolseverleri sevindirecek.
İşleri robot yapacak
Kadınların en büyük kâbusu olan ev işleri Nec firmasının ürettiği şirin robotlarla artık zevke dönüşüyor.
Ev işlerine yardımcı olması için üretilen robotlar CeBIT Fuarı'nda teknoloji severlerle buluştu. Robotlara kadın ziyaretçiler ilgi gösterdi.
Kendi küçük işlevi büyük Origami
Dünyada ilk kez; müzik, video, ofis, internet, kablosuz iletişim, yüksek veri depolama kapasitesi kadar küçük bir cihaza sığdırıldı. Cep telefonu kadar hızlı yayılması beklenen ve Microsoft-Samsun- Intel işbirliğiyle geliştirilen Origami, Windows'un normal bilgisayarlar için üretilen XP versiyonu ile tam uyumlu. Fiyatı da hızına bağlı olarak 600 dolar ile 1000 dolar arasında değişiyor. Bu teknolojiyi ilk kez bir ürüne adapte eden kuruluş ise Samsung oldu. Microsoft Mobile Direktörü Bill Mitchell, ultra mobil PC adıyla anılan Origami için, "Akıllı cep telefonları ile bilgisayarlar arasındaki boşluğu doldurduk. Artık insanlar bir yere giderken ağır ve büyük laptop'ları taşımak zorunda değil. Birkaç yıl içinde Origami cep telefonları gibi tüm dünyada yayılacak" dedi. Origami için 'Geleceğe açılan kapı' yorumunu yapan teknoloji uzmanları da MP3 çılgınlığına yolaçan iPod ile oyun piyasasının hâkimi Sony Playstation'ın bu çıkıştan etkileneceğini belirtiyor.
Kadın çantası laptop'lar
Duutch bilgisayar firması, teknoloji düşkünü kadınları unutmadı. Duutch tarafından kadın çantası şeklinde üretilen laptop'lar, değiştirilebilir kapak özelliği ile de ilgi çekiyor. Kadınlar giydikleri kıyafetlere uygun olarak laptop'larının kapaklarını değiştirecek. Ürün modayı yakından takip eden kadınlar için düşünülmüş. Duutch firması, çanta şeklindeki laptop'ları 3 bin 975 avrodan satışa sunuyor.
Vestel yerli dizüstü görücüye çıktı
Vestel, Türkiye'nin ilk dizüstü bilgisayar prototiplerini CeBIT'te tanıttı. Manisa'da bulunan Vestel City'deki tesislerde nisandan itibaren üretilmeye başlanacak olan dizüstü bilgisayarlar Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve diğer ülkelerde de satılacak. Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, "İlk etapta 250 bin adetlik üretim yapacağız" dedi.
Dünya Kupası'na hazırlık
CeBIT Bilişim Fuarı'nda DeutscheTelecom standı büyük ilgi görüyor. Bu yıl Almanya'nın Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olmasından dolayı, Deutsche Telecom standının bulunduğu yere dev pembe futbol topu konulmuş. Dünya Kupası maçlarının büyük ekran TV satışlarını artırdığı açıklandı. Bu arada Deutsche Telecom standını ziyaret edenler, 3D gözlükler sayesinde, yüksek hıza sahip bilgisayar similasyon sistemini, tanıma fırsatı buldu. 3D gözlükler daha çok erkek ziyaretçiler tarafından denendi. Standı teknolojiye düşkün erkeklerin tercih ettiği görülüyor.