'Devlet fabrikayı bize versin'

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) kapatma kararı almasıyla üretimi durdurulan Tekel Adana Sigara Fabrikası'ndaki 60 günlük zararın 240 milyon YTL'yi bulduğu iddia edildi.

ADANA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) kapatma kararı almasıyla üretimi durdurulan Tekel Adana Sigara Fabrikası'ndaki 60 günlük zararın 240 milyon YTL'yi bulduğu iddia edildi. İşçiler ise son umut olarak fabrikayı devralmayı görüyor.
Tekgıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Şube Başkanı Gürsel Diliçıkık, her gün 4 milyon YTL para girdisi sağlayan işletmenin kapatılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Diliçıkık, kapatılma kararı alınmasıyla birlikte duran üretim nedeniyle işletmedeki günlük zararın 4 milyon YTL, 60 günlük zararın da 240 milyon YTL'ye ulaştığını savundu.
İşyerini terk etmeme eyleminin 26 gündür devam ettiğini kaydeden Diliçıkık şöyle konuştu: "Bu işletme 2003 yılında 13.5 trilyon, 2004 yılında 14.5 trilyon lira kâr eden bir kuruluştur. 2005 yılında da her türlü üretim kısıtlamasına karşın 4.5 trilyon lira kâr elde edildi. Tekel işçisinin son umudu işletmenin kapatılması yerine kendilerine devredilmesi. Bu konuda Bakanlık yetkilileri de işçilere devredilmesi yönünde teklifte bulunmuşlardı. Biz, eğer devredilirse Kardemir'deki uygulamanın benzeri gibi işlem yapılmasını istiyoruz. Eğer bu işletme zarar ediyorsa Kardemir şartlarında bize verilsin. Biz her defasında zarar etmediğini söylüyoruz."
Adana'nın işsizlikte yüzde 17 ile ilk sırada yer aldığını belirten Gürsel Diliçıkık, "Fabrikanın kapanması durumunda oran yüzde 20 olur" dedi.