Devlet iş beğendiremedi işsizler salonu terk etti

Devlet iş beğendiremedi işsizler salonu terk etti
Devlet iş beğendiremedi işsizler salonu terk etti

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü günlüğü 25 TL olan ve altı ay sürecek iş için 3 bin kişi almayı planlıyordu sadece 33 kişi başvurdu.

ERZURUM - Erzurum’da, Orman Bölge Müdürlüğü, yaz sezonunda fidan dikiminde çalıştırmak için yaklaşık 3 bin mevsimlik işçi alacağını duyurdu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan (SYDV) yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na başvuranlar arasından istenen işsizler için düzenlenen toplantıya katılan yaklaşık 100 kişiden 33’ü kayıt yaptırırken, diğerleri iş şartlarını beğenmeyerek salonu terk etti.
Kayıtlı işsiz sayısının yaklaşık 10 bini bulduğu Erzurum’da, Vali Sami Bulut’un talimatıyla Orman Bölge Müdürlüğü her yıl Güneydoğu’dan gelen işçiler yerine bu yıl kentte SYDV’den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na başvuran işsizlere duyuru yaptı. Yaklaşık 1500 kişinin davet edildiği Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Vali Sami Bulut’un yanı sıra yaklaşık 100 işsiz katıldı. Toplantının ilk bölümünde ağaç dikme ve iş şartları konusunda bilgiler verildi. Günlüğü 25 TL ve yaklaşık altı ay sürecek işte sigortasız çalıştırılacaklarını duyan işsizler salonu terketmek istedi.
Kalabalığın salondan ayrılması üzerine oturduğu koltuktan ayağa kalkan Vali Sami Bulut, “Arkadaşlar bir dakika konuşalım. Hemen gitmeyin” diyerek kürsüye çıktı.
1500 kişiye mesaj gitti
Vali Bulut şunları söyledi: “Küresel krizle birlikte işsizlik Türkiye’de son yılların en yüksek rakamına ulaşmış durumda. Ben isterdim ki, bu salon dolsun. Demek ki, gelmeyenler iş sahibi. Yaklaşık 1500 kişiye mesaj çektik. Keşke herkes gelseydi. SYDV’den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu’na müracat eden kişiler arasında eli kazma kürek tutabilecek kişileri bu işte görevlendirmek istiyoruz. Sizler iş arıyorsunuz, Orman Bölge Müdürlüğü de çalıştıracak işçi arıyor. Bedava da çalıştırmayacağız.
Sağlığınız yerindeyse gelin çalışın. Hem ağaç dikmek gibi önemli milli bir görevi yerine getirecekseniz, hem de alın terinizin, emeğinizin karşılığını alacaksınız. Belki Yeşil Kart’ınızın iptal edilebileceğini düşünebilirsiniz. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil.” Bulut’un açıklamalarına rağmen işsiz vatandaşların büyük kısmı salonu terkederken, sadece 33 kişi iş için kayıt yaptırdı. Bulut, “İş ihtiyacı olan gelsin” dedi. (dha)