'Devlet işletmeci olamaz'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2004 yılı sonuçları ve ekonomideki gelişmelerin ele alındığını temmuz ayı olağan meclis toplantısına katıldı.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2004 yılı sonuçları ve ekonomideki gelişmelerin ele alındığını temmuz ayı olağan meclis toplantısına katıldı. Unakıtan, konuşmasında kamunun ekonomiden aldığı payın düşürülmesi gerektiğini belirterek, bu yolda ilerlediklerini ve buna da devam edeceklerini söyledi.
Ekonomik faaliyetlerin özel sektör tarafından yapılacağını ifade eden Unakıtan, devletin ekonomik faaliyetler içinde bulunamayacağı görüşünü dile getirdi. Unakıtan, şöyle konuştu: "Özelleştirmeye devleti ekonomik faaliyetlerden kurtarıncaya kadar devam edilmesi lazım. Hiçbir ekonomik faaliyetin devletin üstünde kalmaması lazım. Çünkü ekonomik bir yaklaşım değil. Devlet işletmeci olamaz. Devlet sanayici olamaz."
Sümerbank'ın adı satılı
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, buna ilişkin Sümerbank örneğini vererek, yakında Sümerbank'ın tarihten silineceğini ifade etti. Unakıtan, "Yakında Sümerbank tarihten siliniyor artık, bitirdik. Elinde bir şey kalmadığı gibi ismini de kaldırıyoruz. İsim hakkını satarız o başka. Sümerbank, Karadeniz Bakır, SEKA gibi işletmelerin hepsi bir ad altında toplanacak ve bitirilecek. 'Efendim kâr edeni de satıyorsunuz, zarar edeni de satıyorsunuz' Satacağız tabii. Kâr edeni de satacağız, zarar edeni de satacağız. Neden? Devlet sanayici olmaz, ekonomik faaliyette bulunamaz ondan. Bu bir prensip meselesi. Bizim hükümetimizin politikası bu. Sevenlere de söylüyorum, sevmeyenlere de söylüyorum. Herkes hesabını buna göre yapsın" dedi.
Maliye Bakanı Unakıtan, "Ekonomi soğur mu, ısınır mı? Hiçbir şey olmaz. Beni dinleyin, hesabınızı bilirseniz hiçbir şey olmaz arkadaşım. Hesabınızı bilmezseniz her bir halt başınıza gelir. Bu konuda bize düşen özel sektörün önünü açmak. Eskiden derdik, ben de sizin aranızdan gelmiş bir adamım, 'Devlet gölge etmesin başka ihsan istemeyiz' diye. Özel sektörün önündeki taşların hepsini temizlememiz lazım. Yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.
Vergi artışı yok
Özelleştirme, yapısal reformlar ve mali disiplinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Bakan Unakıtan, özelleştirme konusunda kim ne derse desin kuru gürültüye pabuç bırakmayacaklarını, özelleştirmeden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Türkiye'nin ilk defa üç yıllık bir bütçe yaptığını belirten Bakan Unakıtan, üyelere "Çoğunuz kendi fabrikalarınızda 3 yıllık bütçe yapamazsınız" deyince, bir üye, "Günlük bile yapamıyoruz" diye seslendi. Unakıtan, bunun üzerine "Eyvah, sen kendini check et" ifadesini kullandı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hiçbir sektörde yeni vergi artışları düşünmedikleri açıklamasını da yaptı. Vergi İdaresi Başkanlığı'nı kurduklarını anlatan Unakıtan, şöyle devam etti: "Vergi idareleri de daha yakından tanıyacak sizi. Biraz daha çay -kahve içeceksiniz. Bazı konularda bilgi kirlenmesi var. Bankada 50 milyarın üzerinde parası olanın takibe alınması diye. Böyle bir şey yok. Vergisini ödemeyenin peşindeyiz. Vatandaşlık numarası vergi numarası olacak."
Türkiye'nin AB'ye el açmak, dilenmek ve onların paralarına muhtaç olduğu için gitmediğini belirten Unakıtan, şöyle konuştu: "Bu kayıt dışını hallettiğimiz zaman ne IMF'ye ne Dünya Bankası'na ihtiyacımız var. AB'ye değerleri yakalamak için giriyoruz.
Emin olun oradan para da verecekleri yok bize. Öyle bir şey de zaten beklemiyoruz. O kadar saf da değiliz. Oraya girmek için kendimize güveniyoruz. Herkes bir şey söylüyor. 10-15 yıl var diye. Bakın göreceksiniz herkesi şaşırtırız. Katkımız olacak AB'ye."
'Yabancıya yönelin'
Unakıtan, İSO üyelerine, yabancı ortaklıklara yönelmeleri tavsiyesinde bulunarak, "Büyüyün, yabancı ortaklıklara önem verin. Adamlarda yığınla para var. Kulaklarından para fışkırıyor. Gelmek istiyorlar" dedi.
Yabancıya mülk satışı ve Bankacılık Yasası'nda ısrar
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin çalışmalarına ilişkin bilgi vererek, yabancılara mülk satışı, bankacılık ve sosyal güvenlik alanlarındaki düzenlemelerin 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama döneminde yasalaşacağını söyledi. Unakıtan, şöyle konuştu: "Yabancılara mülk satma meselesi vardı. Onu dediler, bunu dediler, biraz önlediler. Aynısını tekrar düzenleyip getireceğiz. Meclis tatilden çıkar çıkmaz, çalışmaya başlar başlamaz o gelecek."
'Alıştık çift dikişe'
Bankacılık Kanunu'nun da aynısını kabul edip göndereceklerini belirten Unakıtan," Alıştık çift dikişe. Ülkeye yararlı işleri önlemenin faydası var mı? Sosyal Güvenlik Yasası'nı da Meclis açılır açılmaz çıkaracağız" dedi.
Türkiye'nin büyümek istiyorsa sermayesini artırması, sermayesi yetmiyorsa yabancı sermaye çekmesi gerektiğini belirten Unakıtan, yabancı sermayenin bir ülkeye o ülkenin istikrarlı olması durumunda geleceği görüşünü dile getirerek, şöyle konuştu: "Yabancı sermayede küçük olsun bizim olsun hesabını bırakmak lazım. Sermayede sınır olmaz. Sermaye dünyada fıldır fıldır geziyor. Bir giriyor, bir çıkıyor, kimsenin ruhu duymuyor. Yabancı sermaye konusunda hak ettiğimizii alamadık. Tam almaya başlarken de 'mırıltı' çıkarıldı. Komünist denen Çin 50 milyar dolar yabancı sermaye çekiyor. Yabancı sermaye Türkiye'ye gelsin diye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yorulmadan her yere gidiyor. Türkiye 70 milyonluk dinamik bir nüfusu sahip ve bu ülkenin artık küçük hesaplardan kurtulması, küçük gündemlerle oyalanmaması gerek."
Özelleştirme eleştirilerine de değinen Unakıtan, "Ana muhalefet partisinin lideri 'Bu fabrikayı kapatamazsınız' diyor. Kardeşim nasıl kapatmayayım. 700-800 işçi her ay milyarlar maaş alıyor. Yan yatacaklar. İş yok. Milletten toplayıp onlara vereceksin. Seydişehir Alüminyum'u sattık, kötü mü oldu" dedi.
Sigara için yeni vergi sistemi
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, sigaraya getirilecek vergi düzenlemesi konusunda, tahminlerine göre bugün bir açıklama yapılabileceğini belirterek, "Açıklama, Resmi Gazete'de yayımlanacak. Maktu ve nispi iki türlü vergi sistemi geliyor. Belli bir miktar maktu vergi gelecek. Onun üzerine de nispi olarak bir vergi gelecek. Bu şekilde yeni sistem dizayn edilecek" dedi. Unakıtan, tütünde harman meselesinin de kalkacağını söyledi.
Unakıtan, "Erdemir'e talip olan yerli girişim grubu hakkında ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Herkes ihaleye girecek. Parayı veren düdüğü çalacak. Herkes, pamuk eller cebe, paraları hazırlayıp gelsinler. Yerli gelsin, yabancı gelsin, herkes gelsin."
Koç'la görüştü
Unakıtan, Koç Holding Başkanı Mustafa Koç ile yaptığı görüşmede, Yapı Kredi Bankası konusunun mu gündeme geldiği sorusuna, "Bu yasayla, sandıklar bakımından yakın ilgisi var. Sandıklar meselesi cumhurbaşkanı vetosu sonrası belirsizliğe girer gibi oldu. Kanunu aynen kabul edeceğiz" yanıtını verdi.