'Devlet kâr vaat etmeli'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, uygulanan ekonomik politikanın ithalatı özendirdiğini savundu. TİM heyetinin Kahramanmaraş'ı ziyaretinde soruları yanıtlayan Satıcı...

KAHRAMANMARAŞ - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, uygulanan ekonomik politikanın ithalatı özendirdiğini savundu. TİM heyetinin Kahramanmaraş'ı ziyaretinde soruları yanıtlayan Satıcı, "Türkiye'de üretici, ihracatçı olmak çok zor. Ama finansçı, faizci, ithalatçı olmak çok kolay. Bu alanlar kâr vaat ediyor. Diğer alanlar da sıkıntı vaat ediyor" dedi. İthalat artışının 2005 yılında 50 milyar dolarlık dış ticaret açığına işaret ettiğini belirten Satıcı, bu açığı kapatmanın kolay bir iş olmadığını, bunu Türkiye'nin borçlanarak ya da elde ettiği yeni kaynakları bu alana kaydırarak yapabileceğini söyledi.
'Kâr sihirli sözcük'
TİM Başkanı Satıcı, devletin ana görevinin piyasaları düzenlemek olduğunu anlatırken, "Para ve maliye politikası oluştururken de gelişmesini istediğiniz alanlarda kâr vaat etmek zorundasınız ki, yatırımcılar o alanlarda yatırım ve üretim yapsınlar" diye konuştu. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, yatırımların beraberinde istihdam sağlayacağını ve toplumun geniş kesimlerinin yaşam seviyesini yükselteceğini vurgularken, şunları kaydetti: "Yaşam seviyesinin yükselmesi, sadece ve sadece kazanmakla, kâr etmekle mümkün olabilir. Kâr, sihirli bir sözcük gibidir. Önümüzdeki günlerde çok daha derinlemesine tartışılacağını düşünüyorum. Türkiye'de geçmişte bir tapu gibi önümüzde bulundurulmuştur. Kâr etmek, sanki ayıp bir şeymiş gibi konuşulmuştur. Yaşam seviyelerinin yükseltilmesi, zenginleşmenin yolu kârlılıktan geçer."