Devlet, ne de güzel destekler!

Bağ-Kur'dan hesabına yanlışlıkla 2.1 milyon YTL yatırılan çiftçi: Parayı görünce, devlet bizi ne güzel destekliyor dedim.

KONYA- Ziraat Bankası Merkez Şubesi, bir hastanenin Bağ- Kur'dan alacağı parayı, yanlışlıkla 31 yaşındaki pancar çiftçisi Hüseyin Sütçü'nün hesabına yatırarak milyoner yaptı. Pancar çiftçisi Sütçü hesabına yatan 2 milyon 94 bin 273 YTL'den, 194 bin 273 YTL'yi ATM'den parça parça çekip, ev, araba, tarla gibi gayrimenkuller satın aldı. Sütçü'nün hesabında halen 1 milyon 900 bin YTL para bulunduğu ortaya çıktı.
İddiaya göre, Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi yetkilileri, tedavi gören Bağ-Kur'lulardan kaynaklanan alacaklarının Ziraat Bankası'ndaki hesaplarına yatırılmasını talep etti.
Alacaklar ödenmedi
Bağ-Kur İl Müdürlüğü de bu talebi olumlu karşılayarak, hastaneden gelen faturaların karşılığını hesap numarasına havale etti. Ziraat Bankası, Bağ- Kur'un yatırdığı paraları verilen banka hesabına geçirdi. Ancak bir yıl dört ay sonra Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi yetkilileri Bağ- Kur'dan talep ettikleri alacakların hiçbirisinin ödenmediğini fark edince Bağ-Kur ile görüşme yaptı.
Bağ-Kur, fatura bedellerinin sonuna kadar ödendiğini belirterek alacak talebini reddetti.
'Yanlışlık yapmasalardı'
Yaklaşık bir aydan bu yana hastane ile Bağ-Kur yetkilileri arasında ateşli tartışmaların yaşanmasının ardından, her iki kurumun muhasebecisi Ziraat Bankası Konya Merkez Şubesi'ne gitti. Yapılan kontrollerde, paraların pancar üreticisi Hüseyin Sütçü'nün hesabına yattığı ortaya çıktı. Hem Bağ-Kur, hem Ziraat Bankası, hem de Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi yetkililerinin şikayetçi olduğu Hüseyin Sütçü Konya Emniyet Müdürlüğü, Organize Suçlar Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı. Sütçü burada verdiği ifadesinde günde sadece 800 YTL çekebildiğini belirtip, bankayı da suçlayarak, "Benim hesabıma para gelmiş. Niye çekmeyeyim. Onlar yanlışlık yapmasaydı. Ben ilk parayı gördüğümde pancar destek kredisi zannetmiştim. Devlet ne güzel bizi destekliyor diyordum" dedi.
Kalan paraya el konuldu
Ziraat Bankası Sütçü'nün hesabındaki 1 milyon 900 YTL'ye el koydu. Banka, hastane ve Bağ-Kur yetkilileri yanlışlık konusunda birbirini suçladı. Gözaltında tutulan Sütçü'nün bugün mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.