Devlet parayı bastırdı 10 bin 'yaşlı' kamyon piyasadan çekildi

Devlet parayı bastırdı 10 bin 'yaşlı' kamyon piyasadan çekildi
Devlet parayı bastırdı 10 bin 'yaşlı' kamyon piyasadan çekildi

Eylülde 5 bin olan trafikten çekilen hurda araç sayısı, iki ay içinde ikiye katlanarak 10 bin 109?u buldu. FOTOGRAF: GARBİS ÖZATAY

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanlığı’nın hurda kamyon, otobüs, çekici ve tanker sahibine aracı karşılığı 6 bin TL ödeme yapılması ve Motorlu Araç Vergisi borcunun silinmesine ilişkin teşviği işe yaradı. Bu sayede piyasadan kullanılamaz durumdaki 10 bin hurda araç çekildi. İmha edilen hurda araçlar Makine Kimya Enstitüsü döküm fabrikasına gönderildi.
Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, geçen yıl başlattığı uygulama ile 1979 model ve üzeri ağır taşıtları trafikten çekmeye başladı. Bakanlığın, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borçlarının affedilmesi ve karşılığında araç sahiplerine yaklaşık 6 bin TL ödeme yapılmasına ilişkin uygulama sayesinde piyasada hurda olarak dolaşan 60 bin kamyondan yüzde 10’u piyasadan çekildi. Gelecek yıl ortasına kadar da tamamının silinmesi bekleniyor. Bu yılın eylül ayında 5 bin civarında olan trafikten çekilen hurda araç sayısı, iki ay içinde ikiye katlayarak 10 bin 109’u buldu. Bakanlık, kamyonculara 60 milyon TL’lik ödeme yaptı.

Çevre kirliliği azalacak
Hurda kamyonların trafikten çekilmesinin en büyük etkisi trafik kazalarının asgari seviyeye inmesinde gözlenecek. Ayrıca söz konusu hurda kamyonlar çok fazla eksoz salınımı ile çevrenin kirlenmesine neden oluyordu. Piyasadan hurda kamyonların çekilmesi sayesinde çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacak ve enerji verimliliği artacak.  2008’de başlayan uygulamanın ilk yılında hedeflenen 60 bin araçtan sadece bin 511’i hurdaya ayrılırken, kamyoncular, yapılan ödemeye rağmen araçlarından vazgeçmedi.
Bu yılın ilk dokuz ayında da sadece 5 bin civarında kamyon hurdaya ayrılırken, Bakanlık, araç başına yaptığı hurda ödemesini artırdı ve araçların motorlu taşıtlar vergisini de affetti. Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, aralık ayı itibarıyla hurdaya ayrılan araç sayısı hızla artarak 10 bin 109’u buldu. Böylece, 10 bin aracın trafik güvenliği için risk yaratması önlendi. Bu araçların 8 bin 391’ini kamyon, bin 257’si otobüs, 322’si çekici ve 139’uysa tanker oldu. 

30 Haziran’da süre doluyor
Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, bu araçlar için kamyon sahiplerine 60 milyon TL’lik ödeme yaptı. Teslim edilen 10 bin 109 araç, preslenerek imha edilirken, araç demirleri de Makine Kimya Enstitüsü ile döküm fabrikalarına yollandı. 30 Haziran 2010’da süresi dolacak uygulama ile 100 bin araca ulaşılması hedefleniyor.
Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, şu an kamyon, otobüs, çekici ve tankerler için uygulanan hurda indirimini, kamyonet, minibüs ve traktörlere de uygulamak için kanuni yetki aldı. Bakanlık şimdi bu üç araç türü için de hurda indirimi yapılıp yapılamayacağına yönelik değerlendirme yapıyor. Değerlendirme sonucuna göre hareket edilecek.