Devlete değil halka çalışacak

Devlete değil halka çalışacak
Devlete değil halka çalışacak

Hüseyin Aydın, bankanın dörtte üçünü İstanbul a taşıdıklarını hatırlatarak, Dörtte dördü ne zaman olur? Ataşehir i yaptığımızda dedi.

Ziraat Bankası, aktifteki liderlikten vazgeçtiği dönüşüm sürecinde, menkul değerlerin payını azaltıp, kredilere ağırlık verecek.

Aktif büyüklüğündeki liderliği İş Bankası’na bırakma pahasına da olsa son 10 ayda tarihi bir dönüşüm-değişim sürecine giren Ziraat Bankası, operasyonel ve mali açıdan yeniden yapılanırken, artık Hazine’yi fonlamak yerine kredilere yönelecek.
Bankadaki değişim ve dönüşüm sürecini anlatan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yakın gelecekte daha da keskinleşmesi beklenen rekabet ortamına hazırlanmak ve pazarın sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için bir değişim sürecine girdiklerini söyledi. Kredilerin aktife oranının haziran sonu itibariyle sektörde yüzde 59 iken Ziraat’ta bu oranın yüzde 45 olduğuna dikkat çeken Aydın, “Aktifte çeşitlendirme yapacağız. Menkul kıymetten krediye dönüşecek bir yapı kurmamız gerekiyor. Menkul değerlerin payı sektörde yüzde 25 iken bizde yüzde 44. Biz devleti daha çok fonluyoruz ama böyle bir mecburiyetimiz yok. Mevduatı çeşitlendirmemiz gerekir. Herkesin yaptığı enstrümanları, sendikasyon, seküritazyon ne gerekiyorsa biz de yapacağız” dedi. Mevduatın pasiflerdeki payının sektörde yüzde 60, Ziraat’ta yüzde 69 olduğuna işaret eden Aydın, mevduat dışı kaynakların payının ise sektörde yüzde 27, kendilerinde yüzde 21 olduğunu söyledi.
Kredilerde şu anda sektörün altında bir performans gesterdiklerini ifade eden Aydın, önümüzdeki dönemde agresif bir büyümeyi asla düşünmeyeceklerini ancak 2013’te reel sektör yönüyle daha etkin bir banka olacaklarını söyledi. Reel sektör finansmanına daha fazla hassasiyet göstereceklerini ifade eden Aydın, bunun özellikle kamunun borçlanma ihtiyacının azalma eğiliminde olduğu bu ortamda daha da önem kazandığını kaydetti.
Yeni iş modeli hakkında bilgi veren Aydın, “Tamamen iç kaynak kullanımı ile devam eden farklı ölçekte 100 proje, kredi politikaları ve süreçlerinin etkinleştirilmesi ile risk iştahının kurumsallaştırılması, müşteri odaklı dinamik süreç yönetimi, ölçek ekonomisi ve verimlilik artışı için merkezi operasyon, etkin proje yönetimi ile yeni iş modeline geçen 381 şube, tüm şubelerde yeni iş modeline 2013 birinci çeyrek itibariyle geçiş, yeni iş modelimizin temel kriterlerini oluşturmaktadır. Yeni iş modeline geçişimiz öngörülerime göre 2013 birinci çeyrekten önce gerçekleşecek” dedi. Yeni iş modeli çerçevesinde yeni kurdukları ‘Ziraat Finans Grubu’ hakkında da bilgi veren Aydın, “Bu çatı altında bankalarımız, yurtdışı şubelerimiz ve iştiraklerimiz yer almaktadır. Edindiğimiz her bir müşteri ‘Ziraat Finans Grubu’nun da müşterisi olacaktır” dedi.

3-4 ayda halka arz hazır
Bankanın özelleştirme süreci ile ilgili bir takvimin bulunmadığına işaret eden Aydın, “Her an bu iş olacakmış gibi hazırlanıyoruz. Bunun bankaya, disiplin ve şeffaflık getireceğini düşünüyorum. Özelleştirme, halka arz gibi bir şey olursa, buna yaptığımız değişim ve dönüşümle 3-4 ay sonra hazır olabiliriz” dedi.

1 yılda 28 milyar liralık mevduat çıkışı

Aydın, “Geçen yıl 134 milyar lira olan mevduat şu anda 106 milyar lira. Bu, 28 milyar liralık mevduat çıkışı anlamına mı geliyor?” sorusunu, “Evet tam o kadar mevduat çıkışı anlamına geliyor. Kime bıraktık? Bu ülkeye, sektörün diğer oyuncularına bıraktık. Eğer o mevduatı bizde tutmaya çalışsaydık, bugün gördüğümüz pasif maliyetinin daha üstünde pasif maliyetiyle karşılaşırdık. Bu ne demek? Bu, o kadar pahalı kredi demektir. 28 milyar lira, bazı bankalarımızın aktif büyüklüğünden büyüktür. Ne kadar şeyden vazgeçtiğimizi siz anlayın. Bunun, bilançoya olumlu yansıması görülmüştür” şeklinde yanıtladı.

Patrona kâr payı yok 
Bilanço büyüklüğü ile uyumlu bir özkaynak stratejisi izlediklerini kaydeden Aydın, “Özkaynakların aktife oranını gösteren kaldıraç oranı sektörde yüzde 6,9 iken biz de yüzde 9,4. Bu oran geçen yılın haziran sonunda yüzde 12,3 seviyesindeydi. Özkaynakları güçlendirmemiz için kâr etmemiz ve bu kârı bünyemizde tutmamız gerekir. Bankanın patronu olan kamuya bu yıl da geçen yıl olduğu gibi kâr dağıtmayacağız” dedi.

ZİRAAT’İN KİLOMETRE TAŞLARI
1863 Mithat Paşa tarafından Pirot kasabasında bugünkü Ziraat Bankası’nın temelini oluşturan Memleket Sandıkları kuruldu (20 Kasım).
1888 İlk defa faiz karşılığı mevduat kabul edildi.
1916 Ziraat Bankası Kanunu çıkarıldı (23 Mart).
1923 İlk tahsil senedi çıkarıldı.
1945 3202 sayılı Kanun’da hazırlanacağı belirtilen ve 198 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası (TCZB) Tüzüğü tamamlanarak yürürlüğe girdi.
1975 Hamburg Temsilciliği açıldı.
1989 İlk tüketici kredisi verildi. İlk kredi kartı verildi.
1990 Tahvil-Bono alım satımına başlandı. Hisse Senedi alım satım işlemlerine başlandı.
1999 Dövize endeksli, spot ve gün içi kredi uygulamaları başlatıldı.
2001 Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı.
2005 Misyonunu başarı ile tamamlamasının ardından, Kamu Bankaları Ortak Yönetimi uygulaması sona erdi.
2009 Net 3.55 milyar TL ile, bugüne kadar bir Türk Şirketi’nin elde ettiği en yüksek kar rakamını açıkladı.
2011 Dönüşüm ve değişim süreci başlatıldı (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com