Devletin parası göğe savrulmuş

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 2003 yılında irtibat ofisi yapmak amacıyla Gökkafes'ten 13.1 milyon YTL'ye 4 bin metrekarelik yer satın aldı. Ancak ofis oluşturulamadığı gibi bugüne kadar 795 bin 723 YTL de ortak gider katılım payı ödendi. Ofiste sadece bir irtibat müdürü oturuyor.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) başı da Gökkafes ile belada. 2003 yılında irtibat bürosu oluşturmak amacıyla 13.1 milyon YTL'ye satın alınan 4 bin metrekareye yakın Gökkafes ofisleri, irtibat bürosu kurulamayınca boş kaldı.
Arada sırada kullanılan ofislerde bir tek irtibat müdürü görev yapıyor ve yılda 300 bin YTL 'kullanım payı' boşa ödeniyor. Üstelik EPDK, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle teftiş üzerine teftişle karşı karşıya. Enerji piyasasının serbestleştirilmesi kapsamında faaliyete geçen EPDK, 25 milyar dolarlık büyüklükteki enerji sektörüyle çalışacağını dikkate alarak İstanbul'da kurmaya çalıştığı irtibat bürosu ile yine denetimin merceği altında. Başbakanlık tarafından gerçekleştirilen üst kurullara yönelik Başbakanlık, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu ve Yüksek Denetleme Kurulu üyelerinden oluşan üçlü denetim sonrasında hazırlanan raporda, EPDK'nın 'İstanbul Gökkafes'teki irtibat ofisi alımında devletin zarara uğratıldığı' öne sürüldü.
Yılda 300 bin YTL gidiyor
İstanbul irtibat ofisi olarak Gökkafes'de 13 milyon 101 bin 419 YTL'ye alınması için sözleşme imzalanan yer için, şu ana kadar 795 bin 723 YTL ortak gider katılım payı ödendiği kaydedildi.
Böylece kurum kasasından her yıl katkı payı olarak ortalama 300 bin YTL çıktığı belirtildi. Raporda, "Balgat'taki başkanlık binasına yıllık brüt 992 bin 300 dolar kira ödenirken, Gökkafes'e alınan bu yer aktif hale getirilmemiştir. Buraya yıllık 300 bin YTL'ye yakın katılım payı ödenmesi, kurumun gerçekçi gayrimenkul politikası izlemediğini gösteriyor" görüşüne yer verildi.
El konulan Kentbank'a ait olan ve bu nedenle TMSF geçen Gökkafes'ten Başbakanlık'ça 15 Eylül 2003'te verilen 'olur' ile 2. ve 4. katlarda yer alan 4 bin metrekarelik ofisler satın alındı.
EPDK, bu alım için 13 milyon 101 bin YTL ödedi. Ancak, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in üst kurullarla ilgili çatı yasa tasarısı çalışmaları sırasında, irtibat bürolarının sınırlandırılması gündeme gelince, bu büro kurulamadı. 13.1 milyon YTL'ye alınan ve her yıl 300 bin YTL kullanım payı ödenen ofislere sadece irtibat müdürü atandı. İrtibat müdürüne de bu ofis telefonlarından ulaşmak mümkün olmadı, irtibatın bürodan değil 'cepten' sağlandığı öğrenildi.
EPDK savunması
EPDK Başkanı Yusuf Günay ve kurul üyeleri, İstanbul'a gittiklerinde bu ofisi kullanıyor. Ancak ofislerin, geçici olarak tefriş edildiği, önemli bir harcama yapılmadığı ifade edildi. İstanbul Gökkafes'teki irtibat bürosunun, başbakanlığın izni ile alındığına işaret eden EPDK yetkilileri, büronun faaliyete geçirilememesinin gerekçesinin üst kurularla ilgili çerçeve yasa tasarısı olduğunu, bu tasarının da kadük hale geldiğine işaret etti. Devir ve satış çalışmalarından sonuç alamadıklarına vurgu yapan EPDK yekilileri, ofislerin kiralanmasına çalışıldığını söyledi.
'Elden çıkarın'
Başbakanlık Teftiş Kurulu başta olmak üzere, kurumun sonuç getirmeyen ve boşa para ödenmesine de yol açan bu tasarrufu, denetimlerin de ana konusunu oluşturdu. Denetim raporlarında, bu ofislerin elden çıkarılması ya da kiralanması önerildi. EPDK, ofisleri satmak için ihaleye çıktı ancak teklif gelmedi, Maliye'ye, "bedelsiz size verelim" önerisi götürdü. Yıllık aidatları üstlenmek istemeyen Maliye, "satın, parasını bize verin" dedi.
Gökkafes'teki ofislerin metrekare satış fiyatı 4 bin dolar civarında. Ancak EPDK'ya 9.5 milyon dolara mal olan bu ofisler 10.95 milyon dolar muhammen bedelle çıkılan ihalede alıcı bulamamıştı.
DDK da inceliyor
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da (DDK) EPDK'da denetim çalışmalarına başladı. Bu denetimin kurumun tüm faaliyetlerini içerdiği Gökkafes'teki irtibat bürosu ile sınırlı olmadığı öğrenildi. DDK, Kurul'un 2003, 2004 ve 2005 yılı hesaplarını, doğalgaz ve hidroelektrik santral ihalelerini inceleyecek. DDK, daha önce Sermaye Piyasası Kurulu ve Telekomünikasyon Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda da inceleme yapmıştı.