Dexia Türkiye'nin yol, su ve kanalizasyonuna kaynak sağlayacak

Denizbank'ın yüzde 75'ini önceki gün devralan Dexia'nın icra kurulu başkanı (CEO) Axel Miller, Türkiye'de enerji, kanalizasyon, yol ve su gibi temel altyapı yatırımlarına kredi sağlayacaklarını belirterek "Kamu proje finansmanında dünyada lideriz.

İSTANBUL - Denizbank'ın yüzde 75'ini önceki gün devralan Dexia'nın icra kurulu başkanı (CEO) Axel Miller, Türkiye'de enerji, kanalizasyon, yol ve su gibi temel altyapı yatırımlarına kredi sağlayacaklarını belirterek "Kamu proje finansmanında dünyada lideriz. Hükümetlere, yerel yönetimlere kredi veriyoruz. Türkiye'de de proje finansmanında büyüyeceğiz" dedi.
Kamu proje finansmanındaki tecrübelerini Türkiye'ye getireceklerini ifade eden Başkan Axel Miller, "İki (A) derecesine sahip reytingimiz sayesinde daha kolay ve daha ucuz finansman bulabiliriz" ifadesini kullandı.
Dexia İcra Kurulu üyesi ve Denizbank Yönetim Kurulu Başkanı Dirk Bruneel de, "Türkiye'de proje finansmanına eğileceğiz. Dünyadaki en önemli beş oyuncudan biriyiz. Denizbank'ın komşu ülkelerdeki genişlemesini sürdürmesini sağlayacağız" diye konuştu.
'Sorunun kaynağı Avrupa'
Önceki gün Denizbank'ın yüzde 75 hissesinin peşin fiyata 2.43 milyar dolara Dexia'ya devri nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Miller, Fransa'da Ermenilerin iddialarının reddini suç sayan yasaya yönelik soruya "Hukukun tarih yazması mümkün değil" yanıtı verdi. Miller, "Bu tartışmaların, işle ilgili aldığımız kararları etkilemesine izin vermiyoruz. Geçmişte ne olduysa olmuş, gelecekte de ne olacaksa olacak. Bu konuların kullanıldığını düşünüyoruz. Sorunun kaynağı, Türkiye'den ziyade Avrupa'nın kendisi" açıklaması yaptı.
'Biz Fransız değiliz'
Uzun vadeli taahhütleri olan bir banka olduklarını belirten Miller, "Bir ülkeye uzun vadeli giriyoruz. Gir-çık yapmıyoruz. Biz Fransız veya Belçika şirketi değiliz. Farklı kültürlerin bir araya geldiği bir şirketiz. Kendimizi Avrupa şirketi olarak görüyoruz" diye konuştu. Türkiye'ye ilişkin planları da anlatan Miller, Kanada, Meksika, Japonya, Türkiye gibi büyük nüfuslu ve devletin finansmanı özel sektöre devredeceği ülkelere baktıklarını vurguladı. Türkiye'nin 72 milyon nüfusunun 10 yılda 85 milyona ulaşacağını, bunun büyük bir potansiyel anlamına geldiğini dile getiren Miller, 10-15 yıla uzanan vadelerde, yol, enerji, kanalizasyon gibi altyapı yatırımlarına kredi verdiklerine işaret ederek bunu Türkiye'de de yapacaklarını söyledi.
Miller, kredi verdikleri büyük projeler arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattını da saydı. Miller, "1 milyar dolarlık finansmanının sağlanmasında önemli rol oynadık" diye konuştu.
Denizbank'ın satın alınmasıyla dünyada faaliyet gösterdikleri ülke sayısının 31'e yükseldiğini belirten Miller, toplam 514 milyar avroyu bulan aktifleriyle, Türk bankacılık sektörünün toplamından daha fazla varlığa sahip olduğunu vurguladı. Grup çalışan sayısının Denizbank'ın katılımıyla 33 bine yükseldiğini ifade eden Miller, son yıllardaki en büyük satın almalarının Denizbank olduğunu söyledi.
Türkiye'de hedef ilk beş
Dirk Bruneel, iddialı hedefleri bulunduğunu ve Türkiye'de ilk beş bankadan biri olma kapasitesine sahip olduklarını kaydetti.
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, öncelikli olarak organik büyümeyi öngördüklerini ancak satın almalara kapalı olmadıklarını açıkladı. Bu arada Dexia küçük ortaklara çağrıda bulunacağını da açıkladı.'Türkiye'ye neden geldik?'
Dexia'nın Türkiye'de neden yatırım yaptığını açıklarken söze "Türkiye'yi seviyoruz" diye başlayan Axel Miller, şöyle konuştu: "Avrupa yaşlanıp eskiyor. Türkiye'de ise nüfus, hem genç ve dinamik hem artıyor. Türkiye, en hızlı büyüyen pazar. Dolayısıyla önce duygusal sonra rasyonel kararlarla bu ülkeyi fırsat olarak gördük." Miller, Denizbank'ı tercih etmelerinin nedenini ise "Etkileyici büyüme göstermiş, güçlü bir marka" diye açıklayıp Denizbank'ı Denizbank olarak koruyacaklarını vurguladı.