DİE: Kafa karıştırmamak gerek

Devlet İstatistik Entitüsü'nün bu yıl yeni sepete göre yayımladığı rakamların geriye dönük olarak yayımlanmaması, sorulara ve eleştirilere yol açarken, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir, "Daha önce de açıkladık geçmiş dönem rakamlarını açıklamayacağız, tüketilmiş rakamları açıklamanın kafa karıştırmanın anlamı yok" dedi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Devlet İstatistik Entitüsü'nün bu yıl yeni sepete göre yayımladığı rakamların geriye dönük olarak yayımlanmaması, sorulara ve eleştirilere yol açarken, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir, "Daha önce de açıkladık geçmiş dönem rakamlarını açıklamayacağız, tüketilmiş rakamları açıklamanın kafa karıştırmanın anlamı yok" dedi. Ömer Demir, enflasyon rakamlarıyla oynayacağı kuşkularını da, "Rakamlarla kimse oynayamaz, böyle bir şey olursa Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluğu olur" sözleriyle gereksiz yere üretilmiş bir kuşku olarak değerlendirdi.
Ömer Demir, yenilenen enflasyon sepeti baz alınarak dün yayımlanan ilk seri istatistiklerin ardından gelen eleştirilerle ilgili olarak Radikal'in sorularını yanıtladı. Demir, DİE'nin yeni seri enflasyon rakamlarını yayımlayabilmesi için bu serinin geçmişe dönük olarak yürütüldüğünü, bu rakamların var olduğunu vurgulayarak, "Geçmiş rakamlara dönük bir açıklama yapmayacağız çünkü bunlar tüketilmiş rakamlar. Burada belirsizlik yaratan, şeffaf olmayan bir durum yok" dedi. DİE Başkanı Demir, geçmişte yapılan kontratlar olduğuna işaret ederek, iki rakamanın birlikte yayımlanmasının hangi rakamın baz alınacağı gibi soru işaretlerine yol açacağını belirterek, "Kafa karışmaya gerek yok. Örneğin ev sahibiyle kontrat imzalayacaksınız, o rakam mı olacak bu mu olacak tartışması getirir. Herşey yenilendi, eskinin yerine yenisi konuldu ve eskiyi yayımlamanın sosyal bir yararı da yok" dedi. Demir, işgücü rakamları, özel şirketlerin kontratları bulunduğunu ve yargıya giden konularda DİE'nin istatistiklerinin gönderildiğine de vurgu yaparken, iki rakamın birlikte yayımlanmamasının 'mükerrerliği' önlemeyi de amaçladığını söyledi.
'Örneği varsa yayımlarız'
Ömer Demir, basının geçmişe dönük rakamları merak etmesinin normal olduğuğuna işaret ederken, DİE'nin uygulamasının dünya örnekleri de dikkate alındığında doğru bir uygulama olduğunu savundu. DİE Başkanı, "Desinler ki, 'Bir ülkede ya da örneğin İngiltere'de böyle bir yenilemede geçmişe dönük rakamlar verildi' hemen yayımlayalım" diye konuştu. Demir, DİE'nin yenilemeye hazırlandığı milli gelir hesaplarında yeni istatistiklerin geçmiş yılları da kapsayacak şekilde yayımlanacağına dikkat çekti.
'Tarihi yolsuzluk olur'
Enflasyonda geçmişle kıyaslama olanağının ortadan kalkmasının DİE'nin enflasyonu düşük göstermesine yol açabileceği kuşkularını da yanıtlayan Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Ömer Demir, konuya ilişkin şunları söyledi: "Rakamlarla kimseye oynayamaz. Rakamlarla oynanırsa, bu Türkiye Cumuriyeti'nin en büyük yolsuzluğu olur. Çünkü, bütün işlemlere, sözleşmelere esas oluşturuyor. Cumhuriyet tarihinde olmamış bir usulsüzlük
olur. Kaldı ki, bunu yapmak teknik olarak da mümkün değil. Bu veriler çok geniş bir birim tarafından değerlendiriliyor. Bu kuşku gereksiz yere üretilmiş diye düşünüyorum. Çünkü bunu doğrulayacak en ufak bir veri yok."