Digiturk Karamehmet'in

Yapı Kredi Bankası, Digiturk ile bu dijital platform şirketinin ana hissedarı olan Fintur Technologies'deki hisselerini...

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası, Digiturk ile bu dijital platform şirketinin ana hissedarı olan Fintur Technologies'deki hisselerini, Çukurova şirketlerinden Avor İnşaat'a 174 milyon YTL bedelle devretti ve her iki şirketteki paylarını sıfırladı.
Banka açıklamasına göre, YKB'nin Fintur'da sahip olduğu 42.22 milyon avro (68 milyon YTL) nominal değerli hisseler nominal değeri üzerinden, Digiturk'teki 80.65 milyon YTL nominal değerli hisseler ise 106.04 milyon YTL'lik bir değer üzerinden Çukurova şirketlerinden Avor İnşaat'a devredildi. Yapı Kredi, Fintur'un yüzde 72.36'sına, Fintur ise Digiturk'un yüzde 65.43'üne sahipti. Böylece Yapı Kredi'nin Digiturk'te doğrudan sahip olduğu yüzde 25.2'lik hissesi de dahil edildiğinde, bankanın Digiturk'teki payı yüzde 72.57'ye çıktı. Fintur Digiturk dışında ayrıca Superonline'da da yüzde 60.29 paya sahip.
İştirak sıfırlandı
Yapı Kredi Bankası tarafından borsaya yapılan yazılı açıklamada, "Fintur ve Digitürk hisselerinin satışı sonucunda bankamızın Digiturk'te doğrudan ve dolaylı sahip olduğu yüzde 72.57 oranında hissesi devredilmiş olup, her iki şirkette de bankamızın iştiraki kalmamıştır" denildi.
Eylül ayında yüzde 57.42 hissesi Koç Holding-Unicredit ortaklığı Koç Finansal Hizmetler'e satılan YKB, Fintur ve Digiturk hisseleri satış bedelinin nakden tahsil edildiğini ve hisse devirleri bankadaki defter değeri üzerinden gerçekleştirildiğinden kâr veya zarar oluşmadığını duyurdu.
İhalesi yoğun ilgi görmüştü
YKB Çukurova yönetimindeyken, mali olmayan iştiraklerini elden çıkarma programı kapsamında geçen yıl şubat ayında hem Digiturk hem de internet şirketi Superonline'daki hisselerini satmak için ihale açmış ve birçok ulusal ve uluslararası firmaların ilgisiyle karşılaşmıştı. Ancak Çukurova ve TMSF'nin toplam yüzde 57.42 oranındaki YKB hisselerini Koç Finansal'a satışı konusunda tarafların o sıralar anlaşmaya varmaları üzerine, Digiturk ve Superonline'nın satış ihalesi iptal olmuştu.
Süresi doluyordu
YKB'nin Koçbank'a devrinin yapıldığı 28 Eylül'de Superonline hisseleri 7.5 milyon avroya Çukurova'ya devredilmişti. Aynı gün yapılan sözleşmeye göre Çukurova'nın Digiturk ve Fintur hissesini devralması için dört aylık süresi vardı ve bu süre de bu ay sonunda doluyordu.