Digiturk'e uzatma soruşturması

Digiturk'e uzatma soruşturması
Digiturk'e uzatma soruşturması
Rekabet Kurumu, Süper Lig'in yayın haklarının devrinde TFF ile Digitürk hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Rekabet Kurulu, Süper Lig’in yayın haklarının devri konusunda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Digiturk hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.
Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, TFF ile Digiturk arasındaki sözleşmenin süresinin 2 yıl uzatılıp uzatılmadığının araştırılması ve bu iddiaların doğruluğu halinde işlem yapılması talebi üzerine başlatılan ön araştırmanın Kurul tarafından karara bağlandığı belirtildi. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 6 Aralık’taki toplantısında müzakere eden Kurul’un, bulguları ciddi ve yeterli bularak, TFF ile Digiturk hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği bildirildi. Öte yandan edinilen bilgiye göre Rekabet Kurulu’nun bu soruşturmayı yaparken sözleşmenin kısa süreli olmasını dikkate alacağı öğrenildi. 30 Nisan’da da bir karar verildiği ancak burada bireysel muafiyete süre uzun olduğu için izin verilmediği belirtilirken, bu soruşturmada sürenin kısalığının önemli bir parametre olacağı ifade edildi.
Açıklamada, şöyle denildi:
“Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TFF ile Digiturk tarafından Paket A Yayın Hakları Sözleşmesi kapsamında yayın haklarının 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarını da içerecek şekilde devrine yönelik olarak imzalanan 21.05.2012 tarihli sözleşmenin, 30.04.2012 tarihinde 12-23/659-181 sayılı Rekabet Kurulu kararıyla muafiyet tanınmayan sözleşmeye göre daha kısa süreli hak devrini düzenlediği anlaşılmakla beraber Kanun’un 4. maddesinin uygulanmasından muaf tutulabilmesi için gerekli şartları karşılayıp karşılamadığına dair bireysel muafiyet değerlendirmesine tabi tutularak, ilgili taraflarca 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma başlatılmasına karar verildi.” 

Digitürk onay bekliyor
Digitürk’ten yapılan açıklamada ise, Rekabet Kurumu’nun 04.02.2010 tarihinde imzalanmış bulunan Paket A Yayın Hakları Sözleşmesinin sadece 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarını kapsayacak biçimde uzatılmasına ilişkin ‘Ek Sözleşmenin’ “bireysel muafiyet” değerlendirmesi açısından bir inceleme başlattığı belirtildi. Açıklamada, “Kurumun incelemesini kısa sürede tamamlayarak söz konusu Ek Sözleşme’ye onay vereceği beklemektedir” denildi. 

Bireysel muafiyet nedir?

Rekabet hukuku her türlü rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan her türlü anlaşma ve uyumlu eylemi yasaklıyor. Ancak Rekabet Kurulu, yasak kapsamına girebilecek türden anlaşma, karar ya da uygulamaları değerlendirerek, yarattıkları ekonomik/teknolojik gelişme tüketiciye olumlu yansıyan ve rekabeti önemli ölçüde sınırlayıcı etkisi bulunmayan ilişkilere muafiyet tanıyabiliyor.