Dikkat anonim oldunuz!

Dikkat anonim oldunuz!
Dikkat anonim oldunuz!
17 gün önce güvenlik tatbikatından "başarı" ile geçen BTK Anonymous'a direnemedi. Binlerce kişisel bilgi internete yayıldı.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK - ziya.ozisik@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Saat 16.15. 26 yaşındaki İzmir ’de yaşayan Çağrı Özay’ın cep telefonu çaldı. Arayan gazeteci, babasının ismini, cep telefonunu, ev telefonunu, e-posta adresini ve yaşadığı ili bir bir sıraladı. Özay şokta! “Şu anda çok şaşırdım” diyerek tüm bu bilgilerin nereden yayıldığını sordu. Cevap basit, artık bilgiler kişiye özel değil!
Türkiye ’de toplam sayısı bilinmeyen ancak binlerle ifade edilebilecek sayıda insanın durumu Özay’ınki ile aynı. Nedeni ise Bilgi Teknoloji Kurumu’nun (BTK) uluslararası siber korsanlık grubu Anonymous tarafından “hacklenmesi”. Süreç şöyle gelişti: Anonymous Digiturk’e kızdı ve saldırıya geçti. Digiturk’ü hedef alan saldırılar kapsamında düzenlenen en son eylemde elde edilen bilgilerin Pastebin sitesinde yayımlandı. Siber korsan grubu, Digiturk’ü blogger.com ve inci.sozlukspot.com gibi sitelere erişimi kesmekle suçluyor. Saldırı, Twitter üzerinden Odigiturk adını alan bir Anonymous üyesi tarafından duyuruldu. Odigiturk mesajında, “Blogger.com ve inci.sozlukspot.com’a erişimi engelleyen Digiturk internete dehşet salıyor. Sansür, insan haklarının ihlalidir” açıklamasını yaptı. Diğer tarafta ise BTK’nın dört farklı veritabanının içeriğini ele geçiren grup, bu bilgileri Unnamed Anarchy isimli kullanıcı aracılığıyla Twitter’da yayımladı. 

BTK tatbikattan yeni çıktı
Konu ile ilgili Radikal’e konuşan BTK Başkanı Tayfun Acarer ise siber saldırıların sürekli olduğunu, son olarak online tüketici hattının saldırıya uğradığını belirtti. Ancak Acarer bu saldırının pazar günü yapıldığını ifade ederek “Şu anda çok büyük bir saldırı var denemez” dedi.
BTK ise “hacklenme” iddialarına yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Kurum iddiaları yalanlayarak sadece 12 Şubat Pazar günü tuketici.btk.gov.tr adresine bir saldırı düzenlendiğini blidirdi. Ayrıca sitenin saldırı farkedildikten sonra hemen kapatıldığı kaydedildi.

bigPara.com