Dikkat, 'casus' çıkabilir!

Dikkat, 'casus' çıkabilir!
Dikkat, 'casus' çıkabilir!
Eşini, çalışanını, çocuk bakıcısını gözetlemek isteyenler 'gizli kamera' pazarını büyüttü. Casus tüketicinin gözdesi gözlük, masa saati ya da kalem tipi kameralar.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Asıl görevi dışında kimi zaman ‘etrafı kesme kamuflajı’ olarak da kullanılan güneş gözlükleri artık bu kadar masum değil. Çünkü hızla gelişen kameralı güvenlik teknolojileri ile kameralar artık gözümüzün içine kadar girdi! Yani karşınızda güneş gözlüğü ile oturup sizi izleyen biri artık o anı kaydediyor bile olabilir. Çalışanını, çocuk bakıcısını gözetlemek isteyenler hızla arttıkça Türkiye ’de kameralı güvenlik sistemleri pazarı geçen yıl yüzde 15 büyüdü. Bu büyüme her ne kadar ağırlıklı olarak işyerlerinde hırsızları tespit etmek için kullanılan bilindik güvenlik kameralarından gelse de, bu alandaki ‘gizli’ teknoloji gözlükten masa saatine, kalemden anahtara kadar hızla gelişti. 

Saniyede 30 kare çekiyor 
Türkiye’ye Tahtakale piyasasından giriş yapan casus kameralar modellerine göre iki saatten 10 saate kadar kayıt yapabiliyor. Standart modellerin içinde 4 gigabyte depolama alanı bulunuyor. Bunlar içinde en popüler casus kamera şekli ise gözlük biçiminde olanlar. Gözlüklerin sapına entegre edilen mikrofonlar ile ses kaydeden bu kameralar saniyede 30 kare çekebiliyor. Aynı zamanda bu casus kameralar ile fotoğraf çekme şansınız da bulunuyor. Camları da renk renk değişebilen gözlük kameralar, 16 gigabyte’a kadar hafıza kartı ile de destekleniyor.
Türkiye’de 450 milyon dolar seviyelerine ulaşan güvenlik sistemleri pazarının dünyadaki büyüklüğü ise 50 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Son yıllarda tüketiciler tarafından kullanımı büyük oranda artan gizli kameraların kalem, masa saati, gözlük şeklinde olanları oldukça yaygın. Bu kameraların fiyatları 50 TL’den 120 TL’ye kadar çıkıyor. 

Tahtakale tedbirli 
Elektronik fuarlarının artması ve radyo programlarının dağıtması ile popülerleşen casus kameraların tamamı Uzakdoğu’dan ithal, üretimde Çin ile Tayvan başı çekiyor.
Günde yaklaşık 150 casus kamera satan Tahtakale esnafı ise gizli kamera satışında oldukça tedbirli davranıyor. Esnaf dükkâna alıcı olarak bile yaklaşsanız sizi iyice bir süzdükten sonra ürünlerini gösteriyor. Ürünleri satın aldığınız yerlerde tamir ettirebilme imkânı da var.
Casus kameraların yanında verilen USB kablo ile içindeki görüntüyü AVI formatında bilgisayarınıza aktarmanız mümkün. Kalem şeklinde olan gizli kameralar ise, HD görüntü kalitesine yakın görüntü elde etmenizi sağlıyor. 720p görüntü kalitesini elde etmenizi sağlayan bu kalemlerin ücreti ise 400 liradan başlıyor.

bigPara.com