Dikkat kafede korsan var!

Dikkat kafede korsan var!
Dikkat kafede korsan var!
Korsan artık merdiven altından çıktı kafelere girdi. Polis ve zabıtalar her yerde taklit ve korsan ürün avına çıkarken Playstation kafeler her yıl korsan oyundan 36 bin lira kazanıyor.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Öğrenciler, çalışanlar hatta polisler bile bu kafelere takılıyor fakat kimse korsan oyun oynadığının farkında değil. İnternet kafelerin yerini alan Playstation kafe sahipleri cihazlarının yazılımlarını yasal olmayan yollarla ‘kırdırarak’ kafelerinde korsan oyun oynatıyorlar. Binlerce Playstation kafenin elde ettiği haksız kazanç kafe başı yılda 36 bin liraya kadar çıkıyor. Oyunları Türkiye ’ye ithal eden lisanslı firma Aral İthalat’ın genel müdürü Ömer Faruk Demir korsan oyunların pazarın yüzde 90’ını kapladığına dikkat çekerken Sony Eurasia Playstation Ürün Müdürü Mustafa Yiğit 2015 yılında 1 milyar TL’lik hacime ulaşması beklenen sektörün önündeki en büyük engelin korsan olduğunu vurguluyor.
Belediyelerin ruhsat müdürlüklerinde akolsüz eğlence yeri olarak geçen Playstation kafelerde internet kafelerin gözden düşmesiyle girişimcilerin çıkar yolu oldu. Futbol ülkesi Türkiye’de bu kafelerde en çok oynanan oyunlar da FIFA ve PES ancak bunların çoğunluğu korsan. Bu sayede kafe sahipleri kuruş ödemeden bu oyunlara sahip olup müşterilerine oynatarak yılda binlerce lira haksız kazanç elde ediyor. Kırdırma işleminin maliyeti ise Playstation’ın versiyonuna göre değişebiliyor. 50-150 lira arasında değişen kırdırma işlemi sonucunda cihazların içine Torrent gibi paylaşım sitelerinden indirilmiş olan oyunlar aktarılabiliyor. Böylece 20 masa bulunan ortalama bir Playstation kafede işletme sahipleri 3600 liraya varan oyun paralarından kurtuluyor. Yılda en az ortalama ‘10 top’ oyun çıktığı varsayıldığında yıllık haksız kazancın miktarı 36 bin lirayı bulabiliyor.

Eskiden 3 liraydı
PS3’ün çıktığı 2007 yılına kadar geçerliliği olan oyun konsolu PS2 bir DVD okuyucuya sahipti. Böylece 3 liraya alınabilen bir korsan DVD’nin üzerine oyun yazdırılarak bu kafelerde oynatılabiliyordu. PS3’ün ise PS2’ye göre yüksek görüntü kalitesi sağlayabilen Blu-Ray okuyucusu bulunuyor. Depolama kapasitesi 60 gigabyte’a kadar çıkan Blu-Ray’in boş, verisiz halini bulmak ve kopyalamak oldukça masraflı ve uzun süre alıyor. Bu yüzden korsancılar Blu-Ray’i kopyalama yöntemi yerine oyunları PS3’ün içine ‘iso’ dosyası olarak atma yolunu seçiyorlar.

Denetim işlemiyor
Playstation kafe açmak mevcut düzenlemeler ile 2009 öncesine göre daha zor. Artık belediyeler okul, dershane ve camilerin 100 metre yakınlarına kadar bu kafelerin açılması için ruhsat vermiyor. Ayrıca çocuk polisleri rutin olarak bu kafeleri kontrol edip okul saatlerinde bu kafede olan öğrencileri gördükleri zaman önce uyarıyor ikinci seferde ise işletmeye 1000 TL ceza kesiyor. Oyunları cihazın hafızasına atma ise 2011’den sonra popülerleşmiş bir yöntem. Bundan önce işletmeler oyunları Playstation Network (PSN) adı verilen platform üzerinden indiriyorlardı. Oluşturulan hesap üzerinden alınan oyunlar Kasım 2011’e kadar 5 ayrı makinedan bir şifre ile oynanabiliyordu. Sony ise geçen kasım ayında PSN üzerinden oynanabilen oyun sayısını 2 makine ile sınırlı tuttu. Korsan bu karardan sonra hızlandı.

‘300 bin görünen rakam, aslında 3000’
ARAL İTHALAT GENEL MÜDÜRÜ ÖMER FARUK Türkiye’ye pek çok markanın yanı sıra bu kafelerde oynanan PES ve FIFA gibi futbol video oyunlarını da ithal eden Aral İthalat’ın Genel Müdürü Ömer Faruk Demir, Türkiye’deki oyun pazarının yüzde 90’ının korsan oyunlardan oluştuğunu söylüyor. Korsan pazarı bu kadar büyükken sektörün ilerleyemeyeceğini ifade eden Demir, “Geçen günlerde bize gelen bir bilgiye göre Türkiye ağından oynanan bir online oyunun 300 bin bilgisayar tarafından oynandığı tespit edildi fakat bandrollü satış rakamımız sadece 3000’di” diyor.

‘Korsan oyun yeni içerik gelişimine engel ’
SONY PLAYSTATION ÜRÜN MÜDÜRÜ MUSTAFA YİĞİT Sony olarak sektörün gelişiminin önündeki en büyük engelin emek hırsızlığı; korsan uygulamalar olduğuna inanıyoruz. Biz firma olarak her zaman fikri hakların korunması yönünde tavır aldık ve böyle davranmaya da devam edeceğiz. Birçok oyunun geliştirilmesi için oldukça yüksek bütçelerde geliştirme çalışmaları yapılıyor ve büyük bir ekip bazen yıllarını sadece bir oyunu geliştirmek için harcıyor. Emeğin korunması için hepimizin bu yönde tavır takınması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde üreticiler oyun geliştirmeyi durdurabilirler.

bigPara.com