Dikkat kiralıklar takipte!

Dikkat kiralıklar takipte!
Dikkat kiralıklar takipte!
Maliye, kiralık ve satılık ilanlarını takibe aldı. İstanbul'daki pilot projeyle ilanda yer alan fiyat ve beyan edilen fiyat karşılaştırılacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Maliye gazetelerden, internet sitelerindeki ilanlardan gayrimenkullerin kiralama ve satış fiyatlarını toplamaya başladı. Vergi Denetim Kurulu’nun başlattığı proje ile pilot bölgeler seçildi. Bu çerçevede İstanbul ’da Cihangir, Etiler, Ulus gibi lüks semtlerde emlakçıların ya da müteahhitlerin verdikleri ilanlarla satış beyanları çapraz kontrole tabi tutulacak. İlanda yer alan fiyat ile beyan edilen rakam arasında ancak yüzde 20’lik bir farka müsamaha gösterilecek. Örneğin Maliye Etiler’de gazete ya da internette 1 milyon liraya ilana çıkılmış bir evi kimin satışa çıkardığını bulacak. Bunun satışı yapılmışsa hangi fiyat üzerinden satışının yapıldığını o kişinin beyannamesinden bulacak. Satış 300-400 bin lira gösterilmişse aradaki farkı tespit edecek. Ancak 800 bin liraya satılmışsa sorun olmayacak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün katıldığı bir televizyon programında, şu anda bütün internet sitelerinden gayrimenkullerin kiralama ve satış fiyatlarını toparladıklarını ve onları bir veritabanına dönüştürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Emlakçıların bütün gazetelerde, internette, mahalle mahalle, sokak sokak kiralık veya satılık ilanları var. Şimdi biz o verileri topluyoruz. Maliye Bakanlığı’nda veritabanına dönüştürüyoruz. Sonra vatandaşın da bir beyanı var. Onları karşılaştıracağız. Yüzde 20 müsamaha göstereceğiz, ama ondan sonra büyük bir farklılık varsa incelemeye alacağız. İncelemeye aldıktan sonra sonuçları çok ağırdır. Mesela biz 300 bin lüks araba satışını incelemeye aldık, şu anda bitmek üzere. Yani şunun bilinmesi lazım, vergi kaçırmak çok ciddi bir risk almak demektir.”

Kat karşılığı satış pakette

Yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışılan gelir vergisi reform paketi tamamlandı. Maliye Bakanı Şimşek, paketin bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacağını bildirdi. Pakette kat karşılığı konut için yeni bir vergilemenin olduğu belirtildi. Gelirin elde edildiği ile satışın yapıldığı zamanın birbirinden farklı olduğundan hareketle Maliye, müteahhit ile arsa sahibinin ne zaman vergi ödeyeceğine açıklık getiriyor.
100 maddelik reform içinde yüzde 15 stopaj ödeyen futbolculara artan oranlı bir sistem gündeme gelecek. Alınan ücrete göre yüksek stopaj alınması gündemde. Bu oranın 15, 20, 27 ve son olarak yüzde 35’e kadar çıkan bir sistem şeklinde olması bekleniyor. Pakette ‘nereden buldun?’ ya da servet sorgulaması tarzı bir yöntemin düşünülmediği ancak harcama ile gelir arasındaki farkı kavrayacak yeni güvenlik önlemlerinin yer aldığı, bunun sistemi güvenliğe almak için getirilmek istendiği belirtildi. Ayrıca halen 15, 20, 27 ve 35 olan vergi dilimlerinden alt sınırın indirilip, çeşitlendirilmesine yönelik bir alternatifin de EKK’da tartışmaya açılacağı ifade ediliyor.

Bütçe tutmayabilir

Şimşek, büyümede yüzde 4’lük hedefin belki tutturulamayacağını kaydederek, “Yüzde 4’ün altında bir büyüme söz konusu şu anda” dedi. Şimşek, bu sene bütçe hedeflerinin tutturulamayacağını belirtirken, “2013 yılı bütçesi üzerinde çalışıyoruz, tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye ’nin başarısı bütçe disiplinindedir, bütçe disiplinsizliğine izin veremeyiz” dedi. Şimşek, bütçenin neden tutmayacağının nedenlerini, memur maaş zamları, ulaştırma yatırımları, sağlık, sosyal güvenlik, özelleştirme gelirlerinin azlığı ve BOTAŞ’ın maliyetin altında doğalgaz satması olarak sıraladı. Memur maaş zamlarının bütçeye 4.5-5 milyar liralık ilave yük getirdiğini ifade eden Şimşek, büyük şehirlerin metro yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığı’na verilmesi gibi nedenlerle de ulaştırmadan çok ciddi bir yük geldiğini dile getirdi.

Bakanlar beni dinlemiyor

Yılbaşından bu yana bütün bakanlıkları yazıyla uyardığını ve ‘bu sene bütçenin durumunun iyi olmayacağını’ söylediğini anlatan Şimşek, fakat birçok bakanlığın kendisini dinlemediğini de kaydetti. Şimşek, “Hâlâ bazı bakanlıkların yani bizimle görüşülmeden, tartışılmadan, kaynağı ortaya koymadan harcamayı genişletme söylemlerini duyuyoruz gazetelerden. Bütçe disiplininin korunmasına yönelik biz de çaba gösteriyoruz. Bu sene bütçe hedeflerini tutturamayacağız” diye konuştu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109903610990365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "butce" - mlkr

  Populist ideolojik harcamalarla elbette butce tutmaz. Kontrolsuz, subvansiyonlar, teroristlere savas, oy kaygisiyla yapilan yatirmlar iktidar kadrolorinda macro plcekte kontrollari yapabilecek bilgi, kultur eksiklikleri butce acigina tuz biber ekiyor. Buyumede daralinca yeni vergi kaynagi zamlar gundeme geliyor. Sehir toprak rantini vergilendirmek iyi fikirde nasil yapacaksin? Neyseki ufak tefek kira gelitriyle delik tikayanlarin ustune gitme , daha somut dise dokunur rant sahiblerini hedefliyor. Bunlara dis gecirise, savruk bakan arkadaslarini hizzaya getirmesse, dugunlerde atilan sahte dolarlar, takilan sahte bilezikler donemi gelecek butce harcamalrindada,

  turkiye'nin basarisi - feritq

  butce disiplinindedir diyor sonra butceyi tutturamadik diyor.

  siz de - feritq

  esek yukuyle vergi almayin o zaman.

  Zekice gibi görünen atıl fikir - ErA_Aydın

  Güzel fikir, ama işe yaramaz. Adam, "ilanda yanlışlık olmuş", yada "emlakçı o fiyatı çekmi, ama satamadık fiyatı kırdı; kelepir gitti" muhabbeti çekerse yaptırımı ne olacak. Sonuçta işlem resmi olarak beyan edilen bedel üzerinden gerçekleştirilecek. Ödendiği kanıtlanamayan paranın cezası nasıl kesilebilir ki. Bu fikrin tek faydası, tabansız emlakçıların kendi başlarına fiyatları şişirmelerini engeller. Fiyat şişmelerinin en önemli nedenlerinin başında emlak komisyoncularının fiyatları speküle etmesi geliyor çünkü. Yani, Maliye emlak alımsatım sektöründe vergi kaçağı arıyorsa, emlak komisyoncularının kapısına dayansın. Hangisinin nesi var çıksın ortaya.

  Saçmalık - bebebiskuvi

  Maliyeye ne ki anlamadım. İster 20 milyar liraya ilan verir, ister 1 liraya. İstiyorsa 1 milyon liraya ilan verir, 5 liraya satar size ne? Vatandaş kendi özel mülkünü bile alıp satarken devletle neden işi oluyor, niye vergi veriyor anlamıyorum? Devlet düşmanı oldum bu saçma sapan işler yüzünden... Kapatalım devleti, kaldıralım vergileri refah seviyemiz artsın yahu. Ben istemiyorum ki benim çalışıp kazandığım parayla millet vekilleri 10bin lira maaş alsın, lüks arabalara binsin, lüks villalarda yaşasın. Ya da indirsinler milletvekili maaşlarını kişi başına düşen milli gelir seviyesine, görelim kimler millet vekili oluyor ya da olmuyor.