Dikkat köpek var!

Dikkat köpek var!
Dikkat köpek var!
Gümrükte konusunda uzman köpekler kaçakçıya göz açtırmayacak. Köpeklerin eğitimleri de uzmanlıklarına göre değişecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’nin gümrüklerini artık köpekler koruyacak. Her sınır kapısına ayrı ayrı eğitilmiş 3 köpek konulması için çalışmalar başlatıldı. Köpeklerden biri uyuşturucu, biri bomba , bir diğeri de başta tütün ve çay olmak üzere kaçakçılık üzerine eğitilmiş olacak. Yıl içinde çaya ve tütüne duyarlı köpeklerin bazı kapılara yerleştirilmesinin ardından gösterdikleri performansı çok başarılı bulan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara Saray’da bir köpek eğitim merkezi kurulması talimatını verdi. Havaalanlarının tümünde de aynı sistemin uygulanması planlanıyor.
Geçen yılın ortasından itibaren, bazı gümrük kapılarında kaçak tütün ve çaya duyarlı köpekler görev almaya başladı. Halen sayıları 32 olan köpekler sayesinde kaçak yakalama oranlarında 4-5 katlık artış yaşanması bakanlığın çalışmalarını hızlandırdı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla Ankara Saray’da bir köpek eğitim merkezi kurulması için çalışmalara başlandı. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni modele göre her kapıda ve havaalanında 3 ayrı konuda uzmanlaşmış köpekler görev yapacak. 

Eğitim süresi farklı
Bu köpekler, bomba, uyuşturucu ve çay, tütün gibi maddelerin kaçakçılığı konusunda uzmanlaşmış olacak. Havaalanlarına da köpeklerin şart olduğuna dikkat çeken yetkililer son dönemde, kargo ve postayla olan kaçakçılığın artması nedeniyle bu alana da özel önem verdiklerini söyledi. Gümrüklerde görevli olan köpeklerin sayısının 100’e çıkarılması planlanırken, köpeklerle görev yapacak personelin eğitimine de başlandı.
Dedektör köpeklerin eğitim süreleri uzmanlık alanlarına göre değişiyor. Çay-tütün dedektör köpekleri yaklaşık 10 hafta, narkotik dedektör köpekleri 15 hafta, bomba dektör köpekleri de 17 haftalık bir eğitimin ardından görev yapabilecek noktaya geliyor.
Her narkotik dedektör köpeğin bir sicil kaydı bulunuyor, bu kayıtta köpeklerin aldıkları eğitim, yaptıkları yakalamalar, katıldıkları operasyonlar ve sağlık sorunları gibi bilgileri yer alıyor.

bigPara.com