Dilekçe yoksa kuraklık yok!

Dilekçe yoksa kuraklık yok!
Dilekçe yoksa kuraklık yok!
Azdavaylı çiftçiler erteleme başvurusu yapmadıkları için tüm Türkiye'de kuraklıktan dolayı kredi geri ödemeleri ertelenirken, zamanında ödemek zorunda kalacak. İflas sınırındaki çiftçi, yetkilileri haber vermedikleri için suçluyor, yetkililer ise 'kurnazlık yapıyorlar' diyor.
Haber: Burak Coşan / Arşivi

İSTANBUL - Kastamonu'nun 7 bin 392 nüfuslu ilçesi Azdavay'da bir kişi bile ‘dilekçe’ ile İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmayınca, çiftçiler tüm Türkiye 'nin aksine kredi ertelemesinden yararlanamıyor. Çiftçiler, kaymakam ve ilçe tarım görevlilerini suçlarken, yetkililer çiftçilerin ‘kurnazlık’ yaptığını iddia ediyor. Tarım Bakanlığı ise, “köylüleri bilgilendirme işlemi muhtarlar tarafından yapılmalıydı” diyor.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla birlikte, bu yazı kuraklıkla boğuşarak geçiren çiftçiler aldıkları kredilerin geri ödemesinde 1 yıl erteleme hakkı kazanırken, Azdavaylılar bu ertelemeden yararlanamadı. Çiftçilerin kredi ödemeleri ertelemesinde yararlanabilmeleri için, Bakanlar Kurulu Kararı’na göre karar çıkmadan önce ‘dilekçe’ ile başvuru yapmış olmaları gerekiyor. 

 


Azdavaylı çiftçi Osman Hodancı

 DİLEKÇEDEN HABERLERİ YOK

‘Dilekçe’ verilmesi gerekliliğinden haberleri olmadığını söyleyen Azdavaylı çiftçi Osman Hodancı, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerin kendilerini dikkate almadığını söylüyor. Hodancı, “Her hafta İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek, zarar ettiğimizi söylediğimiz halde bize dilekçe vermemiz gerektiğini söylemediler. Hep sorunlarımızı geçiştirdiler. İlgileniyoruz, İl Tarım Müdürlüğü’ne bildirdik. Dediler. Ama hiçbir şey bildirmemişler” diyor. Ektiği ekinlerin neredeyse tamamını kaybettiğini belirten Hodancı, 25 bin liralık kredi borcunun ertelenmemesi halinde iflas edeceğini söylüyor. Azdavay’da çiftçilik ile uğraşan vatandaşların yüzde 80’inin zor durumda olduğunu ifade eden Hodancı, “Daha önce de çiftçi kredilerinde ertelemeler oldu ancak bir kere bile ‘dilekçe’ istenmedi” diyor.

Bir başka Azdavaylı çiftçi Nihat Yılmaz’da kredi erteleme kararının çıkmasından sonra bankanın kapısından dönmüş. Banka yetkililerinin İlçe Tarım Müdürlüğü’nden talep gelmediği için kredi ertelemesi kararından yararlanamayacaklarını ilettiklerini söyleyen Yılmaz, “İlçede 49 muhtar var ama hiçbiri bizi uyarmadı. Geçmişte olduğu gibi bankadan işimizi halledeceğimizi düşündük. Eğer kredi ödemeleri ertelenmezse Azdavay’dan göç başlayacak” ifadelerini kullanıyor.

 


SUÇLAMALAR YERSİZ

 

Azdavay Kaymakamı Osman Doğramacı ise suçlamaları kabul etmiyor. İlçede kendilerine ya da herhangi bir başka kuruma başvuru gelmediğinin altını çizen Doğramacı şunları söylüyor: “Bakanlar Kurulu karar çıkarttı. İlçe Tarım Müdürlükleri’ne önceden zarar ettiklerini beyan eden çiftçiler varsa krediler ertelenecek dediler ama kimse başvurmadı. İlçede başvuru olmadıkça biz karar alamayız. Ancak bu söylenenlerden ilçede bir kuraklık yaşanmadığı anlamı çıkmamalı. Ben de çiftçilerimizin bu haklardan yararlanmasını isterdim. Ama resmi başvuru olmadığı için bir şey yapılması imkânsız oluyor.”


BİR BAŞVURU YETERLİ

 

Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilisi de yapılamayan ‘dilekçeli başvuruya’ değinerek, şunları söylüyor; “Daha önceden başvurmaları gerekiyordu. Herhangi bir muhtar ya da vatandaş talep etseydi biz de kontrol ederdik. 1 tane vatandaşın başvurusu bile yetecekti. Başvuru olmuş olsa ilçe hasar tespit komisyonları kurar gerekeni yapardık. Ama bu da yazılı bir belge ile olur. Resmi belge vermeleri gerekirdi. Çiftçiler zor durumda olabilir. Ancak ‘kurnazlık’ yaptıklarını düşünüyorum. Zorla dilekçe alacak halimiz yok.”


KASTAMONU'DAN 5 BİN KİŞİ BAŞVURDU

 

Kastamonu’da 5 bin 300 kişinin kredi ertelenmesi kararından yararlandığını söyleyen Tarım Bakanlığı yetkilileri, herhangi bir art niyetli yaklaşımın olamayacağının altını çiziyor. Gerekli bütün kurumlara alınan kararların iletildiğini belirten yetkililer, “İl Tarım ve İlçe Müdürlüklerini bilgilendirdik. Onlar da muhtarlara gerekli talimatları verdi. Muhtarlarların da çiftçileri bilgilendirmesi gerekirdi” diyor.

bigPara.com