Dinarsu'yu aldı, ithalatı durdurmaya soyundu

Yaklaşık 14 yıldır müşterisi olduğu Dinçkök ailesinin yönetimindeki Akkök Grubu'ndan Dinarsu'yu satın alan Gaziantepli Merinos...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık 14 yıldır müşterisi olduğu Dinçkök ailesinin yönetimindeki Akkök Grubu'ndan Dinarsu'yu satın alan Gaziantepli Merinos, bu markaya yapacağı yatırımlarla Türkiye'yi duvardan duvara halı ve PVC (yer kaplama malzemesi) konusunda ithalatçı ülke konumundan ihracatçıya çevirecek. 2006 yılında Dinarsu'ya 30 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlayan Merinos, 10 milyon metrekare olan duvardan duvara halı ürün grubundaki kapasiteyi 20 milyon metrekareye, PVC'de ise 25 milyon metrekareye çıkarmayı hedefliyor. Bu sayede ağırlıklı olarak Belçika'dan gelen ürünlerin hâkimiyetini koruduğu iç pazarda ithalatın önünü kesecek olan Merinos, üretiminin yüzde 50'sini ihraç edecek.
Dinarsu markasının satın alınmasında Akkök Grubu'ya 14 yıla yaklaşan iş ilişkilerinin etkili olduğunu söyleyen Merinos markasının sahibi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, "Biz son dönemde duvardan duvara halı üretimine girmek için Gaziantep'te yatırım planlıyorduk. Bu sırada onlar bize sektörden çıkmayı planladıklarını ve markayı bize devredebileceklerin söylediler. Hatta bizim uzun zamandır onlarla çalışmamız ve akrilik konusunda hem Türkiye'de hem de dünyadaki en büyük müşterileri olmamız bu anlaşmanın gerçekleşmesinde çok etkili oldu. Yoksa fabrikalarını ve markayı devretmeden kapatmayı bile düşünüyorlardı" diye konuştu.
2006'da grup olarak 50 milyon dolarlık yatırım planlarken sadece Dinarsu'nun payının 30 milyon dolar olacağını anlatan Erdemoğlu, "Özellikle duvardan duvara halıda üç yıldır ithalat oranı çok arttı. Bizim Dinarsu'yla pazara girişimizle bu tersine dönecek. Dinarsu'nun fabrikasında battaniye ve PVC adı verilen yer kaplaması alanında da yatırım yapacağız. Bu sayede Türkiye ithalatçılıktan ihracat yapan ülke konumuna gelecek" diye konuştu. Türkiye'de parça halı sektörünün 500 milyon dolar, PVC, duvardan duvara halı gibi ürünlerin bulunduğu pazarın da yine 500 milyon dolar büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan İbrahim Erdemoğlu, grup olarak yatırımlarını dış pazarlarda büyümek için yaptıklarını da ifade etti.
'Mobilyada da fiyat düşecek'
Türkiye'de sektörün çok büyük sıçrama yapmayacağını aktaran Erdemoğlu, şunları söyledi: "Bu yüzden biz ABD, Ortadoğu ve Avrupa'ya yönelik çalışmalarımızı artırıyoruz. Mart ayında Rusya-Rostov'da fabrikamızın inşaatı başlıyor. Buradan 400 milyonluk bir coğrafyaya ulaşacağız. Ortadoğu'da zaten hızla büyüyoruz. İleriki aşamada ABD'de büyümemiz artacak."
Halının yanı sıra ev tekstili ve mobilya konusunda da yatırımlarını hızlandıran Merinos, bu konuda oldukça iddialı. Fiyatları pahalı olduğu için halı alamayan tüketicileri halı alır hale getirdiklerini söyleyen Erdemoğlu, "Merinos'un pazara girmesiyle halı fiyatlarında yüzde 30'a varan bir düşüş oldu. Aynı etkiyi mobilya sektöründe de yaratacağız" dedi.
Şu anda İzmir Torbalı'da ev tekstili ve mobilya üreten bir fabrikası bulunan ve yakında devreye girecek tesislerle yemek odası, yatak odası, genç odası grupları ve panel mobilya üretimine de başlayacaklarını kaydeden Erdemoğlu, Türkiye'de mobilya sektörünün 3-3.5 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu da aktardı.