Dinç Bilgin'e 14 yıl hapis

El konulan Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin, 'ihtilasen zimmet' suçundan 14 yıl hapis 499 milyon YTL de para cezasına çarptırıldı. 23 sanıklı davada Şevket Önay Bilgin 9, Cavit Çağlar da 3 yıl hapis aldı.

İSTANBUL - TMSF tarafından el konulan Etibank'a ilişkin 23 sanığın yargılandığı davada, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin ihtilasen zimmet suçundan 14 yıl hapis, 499.9 milyon YTL para cezasına çarptırıldı. Etibank'ın zarara uğratılmasına ilişkin 23 sanığın yargılandığı davada, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'in zimmet suçundan 14 yıl hapis ile 499 milyon 977 bin YTL para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, bankanın eski ortaklarından Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar ve Dinç Bilgin'in oğlu Şevket Önay Bilgin'in de aralarında bulunduğu sekiz sanığı da çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırdı. 15 sanık beraat etti.
Karar neticesinde, bankanın eski ortaklarından Cavit Çağlar nitelikli dolandırıcılık suçundan 3 yıl hapis, 20 bin YTL para cezası, Mustafa Çağlar 1 yıl 6 ay hapis, Önay Bilgin 9 yıl hapis 189 milyon YTL para cezasına, eski Etibank Genel Müdürü Zeki Ünal, 9 yıl 26 gün hapis ve 260 milyon YTL para cezası, İsmail Hakkı Karakaya 7 yıl 9 ay hapis ve 195 milyon YTL para cezası, eski genel müdür Şükrü Karahasanoğlu 9 yıl 26 gün hapis, 278 milyon YTL para cezası, Mustafa Dinçer 7 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Önce 18 yıl hapis cezası verilen bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'in cezası sonra 14 yıla düşürüldü.
Dava 14 saat sürdü
14 saata yakın süren ve dün gece geç saatlerde sona eren davada 40'a yakın avukat mahkeme salonunda hazır bulundu. Mahkemede Avrupa Komisyonu'ndan gözlemci olarak bir temsilci de yar aldı. Duruşma sonrası Haberturk TV'ye açıklamalarda bulunan Dinç ve Önay Bilgin'in avukatı Asım İplikçioğlu, kararı temyiz edeceklerini belirtirken, "Dinç Bilgin de ben de böyle bir karar beklemiyorduk. Dinç bey, suçsuzluğuna inanıyordu. Delliler yeterince toplanmadan verilmiş, acele bir karar verildi" dedi. Hukukun müsaade ettiği ulusal ve uluslararası platformlarda haklarını arayacaklarını hatırlatan İplikçioğlu, "Zararın var olup olmadığı, ve bu zararın miktarı konusunda yargısal bir tespit yok. TMSF yargı içerisinde belirleyici bir konumda olduğu takdirde, savunmayı yapamadığımız yönünde itirazımız da oldu. Gönül isterdi ki deliller özgürce toplansın" diye konuştu.
'Dinç Bilgin şu an nerede?'
İplikçioğlu, halen Dinç Bilgin'in nerede olduğunun sorulması üzerine, "Nokta atışı olarak nerede olduğunu bilmiyorum. Ama İstanbul'da olmalı" yanıtını verdi. Bundan sonraki süreç hakkında da bilgi veren İplikçioğlu, şöyle konuştu: "Şu anda Dinç ve Önay Bilgin hakkında tutuklama ya da yakalama emri çıkarılmadı. Çünkü mahkemenin kararının kesinleşmesi gerek. Temyiz sürecine gireceğiz. Karar yerinde bulunursa infazdan bahsedilebilir. Dinç bey, mahkemeye ve kararlarına çok saygılı. Kendisi Etibank'la ilgili tahkikatın başladığı dönemde yurtdışındaydı. Ve hemen Türkiye'ye döndü. Cezaevine girmede ise bu saygı çerçevesinde hareket ediyor."