Dinçer'in adı önde karar haftaya

Dinçer'in adı önde karar haftaya
Dinçer'in adı önde karar haftaya

TÜSİAD’da Muharrem Yılmaz’ın beklenmedik istifasının ardından yeni başkan arayışı başladı. Dün en kıdemli başkan yardımcısı Haluk Dinçer’in adı ön plana çıktı. Ancak Dinçer, henüz karar alınmadığını belirterek, açıklamanın önümüzdeki hafta içinde yapılacağını bildirdi. Muharrem Yılmaz’ın “TÜSİAD’a zarar vermemek için istifa etmesi” patronlar kulübünün de tarihinde bir ilk oldu. İstifa kararı çok sıcak olsa da sabah saatlerinde kulislerde başkanlık konusunda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer’in ismi gündeme geldi. Ancak CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nu karşılayan Haluk Dinçer, toplantıda başkanlık için henüz karar alınmadığını açıkladı. 

BİR HAFTADA AÇIKLANIR

Dinçer’in açıklaması şöyleydi: “Bu bir süreç tabii henüz yönetim kurulu bir karar vermemiş durumda. Arkadaşlarım zaten burada beraber, ben en kıdemli başkan yardımcısı olarak karşınızda bulunuyorum. Ama iki başkan yardımcısı arkadaşım biri solumda, biri sağımda Memduh bey ve Tayfun bey. Ama başkan yardımcısı olacak diye bir şart da yok tüzüğümüzde. Yönetim kurulu üyelerinden herhangi birisi başkanımız istifa ettiği için başkan seçilecek yönetim kurulu tarafından. O da genel kurula kadar görev yapacak.” Dinçer, “Ne kadar süre içerisinde açıklanması planlanıyor” sorusuna ise “Bununla ilgili tüzükte belirlenmiş bir süre yok. Makul bir süre herhalde bir hafta içerisinde böyle bir açıklama yapılmasını ümit ediyoruz” dedi.

Yılmaz örnek olmalı


Bu arada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Muharrem Yılmaz’ın istifasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Muharrem beyin etik değerlere duyduğu saygı dolayısıyla TÜSİAD’ın başkanlığından ayrılmasını tabii saygıyla karşılamamız gerekiyor. TÜSİAD Başkanı bu duyarlılığı gösterirken, aynı duyarlılığı siyasetçilerin de göstermesini isteriz. Bence Muharrem bey hepimize örnek olması gereken bir davranışı sergilemiştir. O nedenle bu duyarlılığı dolayısıyla da kendisine teşekkür etmek gerekiyor.”
Kılıçdaroğlu, “Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı kulislerde konuşuluyor ne diyeceksiniz” sorusuna “Kulislerde pek çok şey konuşulabilir arkadaşlar adı kulis zaten” yanıtını verdi. “İsim konusunda bir tarihiniz var mı?” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Büyük bir ihtimalle hafta sonu Almanya’da olacağım dönüşte herhalde netleştireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bir çatı aday olmazsa olmazınız mı” sorusunu da “Daha bu konular görüşülüyor tartışılıyor. Türkiye ’de de görüşülüp, tartışılıyor. Biz kendi partimizde de bu konuları görüşüp, tartışıyoruz” dedi.

bigPara.com