Dış hatta rekabet yok!

Dış hatta rekabet yok!
Dış hatta rekabet yok!

Ali Sabancı ve Pegasus yöneticileri Dubai de çöl safarisine katıldı. (Soldan sağa) Satış Direktörü Emre Pekesen, Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk,

İç hatlardaki rebaketin dış hatlarda olmadığını belirten Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Kaybeden tüketici ve Türkiye" dedi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Esas Holding portföyündeki Pegasus Hava Yolları’nın son durağı 18 Ekim’de ilk uçuşu yaptığı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai kenti oldu. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı uçtukları hatlarda rekabetle yolculara düşük bilet fiyatı sunduklarını belirterek, iç hatlardaki rekabetin dış hatlarda olmadığına dikkat çekti. Sabancı “Örneğin Türki Cumhuriyetler’deki nüfus 63 milyon. Bu coğrafyada 165 milyar dolarlık iş hacmi var. Ama kısıtlı sayıda uçuş olduğu için sadece 1.5 milyon yolcu taşınabiliyor. Yolcular çok pahalı uçuyor. Kaybeden tüketici ve Türkiye . Bu bölgeler rekabete açılmalı” diye konuştu.
Dubai hattının tanıtımında konuşan Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türkiye’de yolcuların pahalı uçtuğunu ancak, rekabet getirdikleri hatlarda yolcuların daha ucuza uçtuğunu belirtti. Sabancı, iç ve dış hatlarda rekabetin olduğu yerlerden örnekler vererek, şöyle konuştu:
“Rekabet olduğu zaman tüketiciye faydası oluyor. Rekabetle hem seninle ucuz uçuyor hem de eskiden pahalı uçtuğu hava yolları da fiyat düşürüyor. Dolayısıyla tüketici ve yolcu kazanıyor.”
İç hatlarda biletlerin yüzde 27’sini 50 TL, yüzde 74’ünü de 100 TL’nin altında sattıklarını belirten Sabancı, “Ancak, ticarette adalet ne yazık ki uygulanamıyor. Tüketiciye en uygun fiyat sunulamıyor. 2003’te iç hatlar serbestleşmeye açıldı. Yolcu pazarı 9 milyondan 58 milyona çıktı. Rekabeti Avrupa’da bazı ülkelerde yakalayabiliyoruz ama birçok nokta bizlere kapalı. Sonuçta yolcular yüzde 30 pahalı uçmak zorunda kalıyor” diye konuştu. 

4 bölgede rekabet yok! 

Özellikle Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da uçuş izni alamadıklarına dikkat çeken Sabancı, “Örnek olarak Türki Cumhuriyetler’deki nüfus 63 milyon. Bu coğrafyada 165 milyar dolarlık iş hacmi var. Ama kısıtlı sayıda uçuş olduğu için sadece 1,5 milyon yolcu taşınabiliyor. Yolcular çok pahalı uçuyor. Kaybeden tüketici ve Türkiye. Bu bölgeler rekabete açılmalı” dedi.
Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat da “Biz 3’üncü havalimanına gireriz veya girmeyiz diyemeyiz. Önümüzde 4-5 sene var. Atatürk Havalimanı’na girme hevesimiz de yok. Atatürk’te büyüyemezdik” dedi.

bigPara.com