Dış ticaret açığı Ocak'ta beklentiyi aştı

Dış ticaret açığı Ocak'ta beklentiyi aştı
Dış ticaret açığı Ocak'ta beklentiyi aştı
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre dış ticaret açığı Ocak ayında beklentilerin biraz üzerinde gelerek 7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklenti 6.3 milyar dolar olması yönündeydi

2012 yılı Ocak ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 8.6 artarak 10.37 milyar dolar, ithalat yüzde 2.8 artarak 17.38 milyar dolar oldu.

Dış ticaret açığı bu dönemde yüzde 4.7 azalarak 7.35 milyar dolardan 7 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 56.5'ten yüzde 59.7'ye yükseldi.

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, son gelen verilerin cari açıkta Ekim'den beri görülen düşüş trendini bozacak nitelik taşımadığını ancak petrol fiyatlarındaki yüksek seviyelerin devamı durumunda gelecek dönemde tablonun bozulabileceğine dikkat çekti.
Demir şöyle konuştu:

"Gelen veriler cari açıkta Ekim ayından beri görülen düşüş trendini bozacak bir nitelik taşımıyor. Yıllık bazda cari açık gerilemeye devam ediyor. Petrol fiyatları geçen sene de Arap Baharı nedeniyle yine bu seviyelerdeydi. O nedenle petrol fiyatları yıllık karşılaştırmayı henüz çok olumsuz etkileyecek düzeyde değil. Ancak önümüzdeki dönemde yüksek kalması durumunda cari açık üzerinde olumsuz etki yaratabilir... Eğer petrol fiyatları likidite fazlasından ziyade siyasi endişelerle yüksek kalacaksa bu Türkiye için daha olumsuz bir tablo çizecektir."( hürriyet )

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108026210802622

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kazanamadığımız parayı yiyoruz. - ertanöngür

  Bu gurur duyulacak bir durum değil. Sattığımız ürünlerin karı düşük, aldıklarımızın büyük. Biz tarım ürünü, montaj ürünü, hammaddesi dışa bağlı yüksek teknoloji istemeyen az kazandıran çok emekli ürünler satıyoruz, üreticisine yüksek kar getiren yüksek teknoloji ürünleri alıyoruz. Bir de bunların üzerine banka kredileri yani borçla sürekli araba, bilgisayar, cep telefonu alıyor halkımız. Kazanamadığımız parayı yiyoruz.

  ekonomi - haunter_51

  Beklenen değer fazla olması bizi gururlandırıyor. Gelişmekte olan ülkeler artık kendini gösterince gelişme hızıda artıyor.