Dış Ticaret: CNR'ye ayrımcılık yapılmadı

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Ceyda Erem'in sahibi olduğu CNR Uluslararası Fuarcılığa, İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nden 80 dönüm arazinin, firmalar arasında ayrım yapılmadan ve...

ANKARA - Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Ceyda Erem'in sahibi olduğu CNR Uluslararası Fuarcılığa, İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nden 80 dönüm arazinin, firmalar arasında ayrım yapılmadan ve fuarların serbest bölgelerin amacına uygun bir yatırım olması nedeniyle kiralandığı açıklaması yaptı. Müsteşarlık açıklamasında, CNR'nin 3 Ağustos 2005'teki faaliyet ruhsatı başvurusunun 15 Kasım 2005'te uygun görüldüğü, 80 bin metrekarelik açık alanla ilgili kira sözleşmesinin imzalanması ve serbest bölge şubesinin oluşturulmasından sonra, CNR adına fuar organizasyonu konusunda 12 Aralık 2005 tarihinden itibaren 20 yıl süreyle faaliyet ruhsatı düzenlendiği bildirildi. Bu süre sonunda yatırımın Hazine'ye intikal edeceği belirtildi.
80 dönümün yıllık kirası 400 bin dolar
Mevzuata uygun bu işlemde firmalar arası bir ayrım yapılmadığı belirtilen açıklamada, firmanın metrekare başına yıllık 5 dolardan, 80 bin metrekare yer kiralandığı, yıllık kira bedelinin 400 bin dolar olduğu belirtildi. Serbest bölgelerde arazi kirasının, ilan edilmiş fiyatlar üzerinden alındığı, serbest bölgelerin metrekare başına yıllık kiralarının Antalya'da 2.42 dolar, Mersin'de 2.66 dolar, Ege'de 2.25-3.67 dolar, Kocaeli'nde 2-4 dolar, Samsun ve Rize'de 3 dolar ve İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nde ise 5 dolar olduğu bilgisi verildi. CNR'nin serbest bölgede kiraladığı alanda, altyapı için 12 milyon dolar, üstyapı için 36 milyon dolar olmak üzere toplam 48 milyon dolar yatırım yapacağı ve yaklaşık 400 kişiye iş sağlayacağı vurgulandı.
Bakan Tüzmen genel müdürü azarlamıştı
CNR Fuarcılık'la ilgili tartışma İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı'na Murat Yalçıntaş'ın gelmesinden sonra alevlendi. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Yönetim Kurulu'nu oluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası gibi kurumlar CNR Expo'yu bizzat kendileri işletme kararı aldı.
İTO ve CNR Holding yetkilileri arasında sert tartışmalar da yaşandı. İDTM Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, fuar şirketleri temsilcileriyla yapılan olağan bilgilendirme toplantısında CNR Fuarcılık yetkililerini fuar alanından bir an önce çıkmaları konusunda sert bir üslupla uyarmıştı. Genel Müdür Ertekin, nisan ayında gazetelere "CNR Fuarcılık yetkilileri eninde sonunda CNR Expo'dan çıkacaklar" şeklinde açıklama yapmış, ancak ardından Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen' tarafından azarlanmıştı.
Hürriyet gazetesine de manşet olan ve, 'Ceyda hanım hatırına genel müdüre bakan fırçası' başlığıyla yer alan olay şöyle gerçekleşmişti:
Ceyda Erem'in Bakan Kürşad Tüzmen'e, "Bu da Alpaslan bey" diyerek tanıştırmasının ardından Tüzmen, "Ne o Alparslan bey kardeşim; astığın astık kestiğin kestikmiş. Gazetede (Referans gazetesini kastediyor) resmimin üstünde senin beyanatını gördüm. Bunlar doğru şeyler değil. Zaten elimizde iki fuar alanımız var. İngilizler, Almanlar, Fransızlar bunların peşinde. Niyetin bunları da onlara yedirmek mi? Yaptığın doğru değil. Sen böyle bir beyanat verdin mi? Vermedin mi? 'Verdim' diyorsan, seninle farklı konuşurum.
'Vermedim' diyorsan, çıkacaksın arkadaş medyanın karşısına yalanlayacaksın. Bu işi çarpıtmışlar diyeceksin. Bu işin sonuna kadar takipçisiyim."