Dış ticaret hacminde hedef 200 milyar dolar

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Türkiye, yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiğimiz dış ticaret hacmiyle küresel bir aktör oldu" dedi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Türkiye, yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiğimiz dış ticaret hacmiyle küresel bir aktör oldu" dedi. Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nca düzenlenen 'Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü' programında, Türkiye'nin Avrasya'yı ekonomik politikalarının merkezine aldığını söyledi.
Tüzmen, Türk ekonomisinin 2006 yılının ilk yarısında ortalama yüzde 8'lik büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu vurguladı. Tüzmen, şöyle konuştu: "Bu performansın motoru olan ihracatımızdaki gelişmeler daha da çarpıcı. Son üç yılda ihracatımız iki katın üzerinde artarak 73 milyar dolara ulaştı. Bu yılın sonunda dış ticaret hacmimiz de 200 milyar dolara çıkacak." Tüzmen, 2005 sonu itibarıyla Türk müteahhitlerin üstlendiği projelerin toplam değerinin 35 milyar dolara ulaştığını açıkladı.