Dış ticarete Şi bereketi!

Dış ticarete Şi bereketi!
Dış ticarete Şi bereketi!
Hu'nun vârisi Şi Cinping'in Türkiye ziyareti ticaret için 'bereketli' oldu. Şi ile beraber gelen heyet 4.3 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Hu’dan sonra Devlet Başkanı olarak Çin’in kurucusu Mao Zedong’u takiben, Çin’deki ifadeyle “6. Yüce Serdümen” olması beklenen Şi Cinping’in ziyareti “bereketli” oldu.

Şi, Çin’den 100’den fazla yatırım ve ticaret geliştirme heyetiyle Türkiye ’ye geldiklerini belirterek, “İş adamlarımız, Türkiye tarafıyla yaklaşık 4 milyar 300 milyon dolarlık ekonomik ve ticari anlaşmalar imzaladılar” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Türkiye Çin Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu”nda konuşan Şi Cinping, İstanbul ’daki bu foruma iştirak etmekten memnuniyet duyduğunu, Türkiye’nin köklü ve zengin bir kültüre sahip olduğunu, İpek Yolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı İstanbul’un iki ülkenin halklarının dostane işbirliğine ev sahipliği yaptığını kaydetti. Şi, “İkili ticaret hacmi hızla artıyor. Türkiye’nin kimyasal hammaddeleri ve fındık gibi tarım ürünleri Çin’de de rağbet görüyor. Çin şirketleri, Türkiye’de 10 milyar doları aşkın müteahhitlik sözleşmeleri imzalamıştır. Ankara -İstanbul hızlı tren çalışmaları devam etmektedir. Ekonomik ve ticari işbirliğinin sistematik çalışmaları devam etmektedir. İki tarafı ilgilendiren diyalog mekanizmaları kurulmuştur. Ticari işbirliğin temeli sağlanmaktadır. Karşılıklı yatırımın potansiyeli ortaya çıkmaktadır. İki ülkenin işbirliği, gerçek potansiyelini yansıtmamaktadır. Çin hükümeti, şirketlere yatırım yapmaları için destek sağlayacak” diye konuştu.

Çin’de Türkiye yılı
Şi Türkiye’den mal alınmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydederek şöyle konuştu: “Bu kez Çin’den 100’den fazla yatırım ve ticaret geliştirme heyetiyle Türkiye’ye geldik. İş adamlarımız Türkiye tarafıyla yaklaşık 4 milyar 300 milyon dolarlık ekonomik ve ticari anlaşmalar imzaladılar. Bu sene Çin’de Türkiye yılı, seneye Türkiye’de Çin yılı düzenlenecek. Başbakan Erdoğan ’ın Çin’e gelmesini bekliyoruz.” Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Çin Komünist Partisi’nin Ekim ayındaki 17. Büyük Kurultayı’nda doruk önderliği Şi’ye devredeceğinden ziyaret büyük önem taşıyor.(radikal)

bigPara.com