Dışarıda 15.7 milyar dolarlık 12 şirketimiz var

İSTANBUL - Kadir Has Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Vale Columbia Center New York ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından hazırlanan ve Türk şirketlerinin uluslararası piyasalarda iş stratejilerini araştıran raporun sonuçları Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedat Aybar, çalışmada 12 Türkiye merkezli çok uluslu şirketin belirlendiğini ve bu şirketlerin varlıklar, satışlar ve istihdam hacimlerine göre sıralandığını söyledi. Belirlenen 12 şirketin 2007 yılı itibarıyla toplamda 15.7 milyar dolarlık varlığa, 12 milyar dolarlık dış satışa, 72 bin 334 yurtdışı çalışana ve 61 ülkede 248 bağlı kuruluş, iştirak, şube veya yan kuruluşa sahip olduğunu bildirdi. 

İlk sırada inşaat devi Enka var
Aybar, sıralamada 12 şirket arasında listedeki toplam yabancı kaynağın yaklaşık olarak yüzde 25’ine sahip olan ve altyapı sektöründe faaliyet gösteren Enka İnşaat’ın lider durumda olduğunu belirterek, Enka İnşaat’ı Turkcell, Çalık Holding, Koç Holding, Anadolu Grup, TPAO, Şişecam, Tekfen Holding, Sabancı Holding, Eczacıbaşı Holding, Borusan Holding ve Zorlu Enerji Grubu’nun izlediğini ifade etti. (Radikal)