Dışbank artık 'Fortis'

Dışbank şubeleri dün 'Fortis' tabelası astı. Fortis Başkanı Bayazıt: "Şube sayısı 2009'da 183'ten 300'e çıkmış olacak."

İSTANBUL - Belçika-Hollanda ortaklığı Fortis tarafından nisan ayında satın alınan ve 4 Temmuz'da satış işlemi tamamlanan Dışbank, bugünden itibaren müşterilerini Fortis adıyla kabul etmeye başladı. Fortis Bank Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck ve İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, Türk basınının yanı sıra Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda ve Almanya'dan gelen gazetecilerin de katıldığı toplantıda, Fortis'in Türkiye'deki planlarını ve hedeflerini açıkladı.
Bayazıt 183 şubenin tabelasının Fortis olarak değiştirildiğini ve dünden itibaren Fortis adıyla müşterileri kabul etmeye başladıklarını söyledi. Bir soru üzerine Bayazıt, Dışbank'tan Fortis'e geçiş maliyetinin şube yenilemeleri ve önümüzdeki 1,5 ayda yapılacak reklam kampanyaları ile birlikte yaklaşık 20 milyon dolar olduğunu söyledi
Bayazıt, isim değişikliğini de 55 ülkede 60 bine yakın çalışanıyla faaliyet gösteren Fortis'in tüm ülkelerdeki faaliyetini tek marka altında toplama isteğiyle açıkladı.
Bayazıt, önümüzdeki 5 yıl için hedeflerini de şu anda yüzde 2.5 olan pazar paylarını 2 kat artırmak, şube sayılarını 183'ten 300'e, çalışan sayısını da 4 bin 600'den 6 bin 300'e çıkarmak olarak açıkladı.
Müşterilerinin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olmak istediklerini belirten Bayazıt, "Temel hedefimiz, hayatınızın bankası olmak. Fortis hizmet anlayışı ve kalitesiyle Türkiye'de bankacılığın çehresini değiştirecektir" dedi.
'Banka satın alabiliriz'
Fortis'in satın alma ve birleşmelerle büyüyen bir banka olduğunu anımsatan Bayazıt şöyle devam etti; "Fortis için organik büyüme dışında satın almalarla ilgilenmek bir sürpriz olmaz. Bu sadece Türkiye için değil, tüm küresel pazarlarda, bankacılık ve sigortacılıkla ilgili alanlarda geçerli. Dolayısıyla şu anda somut bir şey söylemek mümkün değil ama satın almalarla hedefe daha kısa sürede erişebilme açısından somut fırsatlar çıkarsa bunu muhakkak değerlendirecektir." Bayazıt, Fortis'in organik büyüme açısından agresif, hızlı bir büyüme hedefi bulunduğunu da açıkladı.
'Faizde de lider oluruz'
Konut kredilerinde ileri dönemdeki faizlerin de satın alındığını, ancak kredilerin boyutu açısından vade uyumsuzluğu yönüyle endişeye yol açacak bir durumun olmadığını belirten Bayazıt, Fortis'in faiz açısından zaman zaman piyasayı takip eden, zaman zaman liderlik yapan girişimleri olacağını aktardı.
Tayfun Bayazıt, bir soru üzerine duygusal açıdan yabancı bir banka ile çalışmada fark olmadığını belirtti. Bayazıt, dünyada bazı satın almalarda ciddi enerji kaybı yaşandığını, bunun sendelemeye yol açtığını belirterek, "Bizde bu olmadı" ifadesini kullandı.
ABD Fortis'e Türk yönetici
Daha önce Türkiye'de temsilcilikleri bulunduğunu söyleyen Fortis Bank Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck Türkiye'de olumlu bir şey olacağına ikna olduktan sonra yatırım yaptıklarını ifade etti. Dışbank'ı satın alma anlaşmasının 4 Temmuz'da tamamlandığını ve bankanın Fortis'in yapısına kısa sürede uyduğunu belirtip "Türkiye'deki yöneticileri Avrupa, Asya, ABD'deki kuruluşlarda görevlendireceğiz. Diğer ülkelerdeki yöneticiler de Türkiye'de görev yapacak" dedi
De Boeck, uluslararası şebekelerinin Türk yöneticilerle daha da zenginleşeceğini vurguladı.
Fortis'in 9 ayda yüzde 50 artırarak net kârını 3 milyar avro'ya çıkardığını kaydeden Boeck, şöyle konuştu: "Büyümek için paramız var. Amacımız işi büyütmek. Türkiye'de organik olarak, dünyada olmayan hızla büyümek istiyoruz." Daha önce Belçika Bankalar Birliği Başkanlığı yaptığını hatırlatan Boeck, Türkiye piyasasını değerlendirirken, "Fantastik, muazzam bir piyasa. Kendi piyasanızı hafife almayın. Türkiye'de, hızlı gelişmeye ayak uyduracak bir yapı var" diye konuştu.
Bankacılık piyasasında yüzde 10 büyüme olduğuna dikkat çeken Boeck, "Yüzde 10 büyüme ile 7 senede 2 katına çıkmak ile yüzde 2 büyüme ile 35 senede 2 katına çıkma arasında büyük fark var. 8-9 senede 2 katına çıkacak bir ülkede bankacılıkta yapacak çok şey vardır. Gelir peşinde olunabilecek, motive edilebilecek bir dünya var" dedi.
Boeck, kredilerde, mevduatta büyüme imkânı bulunduğunu, nüfusun sadece yarısının bankadan yararlandığını kaydetti.
'Asya'da yardım ederiz'
Fortis'in Asya ve Çin'de 110, Türkiye'de de 12 Ticari İş Merkezi'nin bulunduğuna işaret eden Boeck, Türkiye'deki iş merkezleriyle Türk şirketlerine dünyada nereye yatırım yapmak isterlerse yardımcı olacaklarını ifade etti.