Dışbank satılıyor

Hollanda-Belçika sermayeli Fortis, Dışbank'ı satın alıyor. Fortis ile bankanın ana hissedarları Doğan Grubu, Doğan Ailesi, Dışbank Mensupları Emekli Sandığı ve Dışbank Mensupları Güvenlik Vakfı arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre Dışbank'ın yüzde 89.3'ü 880 milyon avroya Fortis'e geçecek. Fortis, halka açık yüzde 10.7 hisse için İMKB'de çağrı yapacak. Dışbank'ın toplam işlem değerinin, fiyat ayarlamalarından önce 985 milyon avroya ulaşacağı tahmin ediliyor.

İSTANBUL - Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Hollanda-Belçika sermayeli Fortis ile Dışbank'ın ana hissedarları -Doğan Grubu, Doğan Ailesi, Dışbank Mensupları Emekli Sandığı ve Dışbank Mensupları Güvenlik Vakfı- arasında Dışbank'ın yüzde 89.3 oranındaki hissesinin 880 milyon 25 bin 533 avroya satışı konusunda bir anlaşma imzalandı.
Fortis, Dışbank'ın geriye kalan halka açık yüzde 10.7 hissesi için İMKB'de çağrı yapacak. Söz konusu çağrının 105 milyon avro tutarında olacağı hesaplandı. Bankanın toplam işlem değerinin ise fiyat ayarlamalarından önce yaklaşık 985 milyon avro olması bekleniyor. Bankanın geçen hafta sonundaki kapanış fiyatıyla toplam piyasa değeri 830 milyon avro idi. Bu da satışta hisselerin primli fiyattan el değiştireceğini gösteriyor. Önceki gün, taraflar arasında imzalanan anlaşma, Dışbank bünyesindeki Dış Yatırım, Dış Portföy, Dış Leasing, Dış Factoring, Dışbank Malta ve Doğan Emeklilik'i de kapsıyor.
Satış konusunda Doğan Şirketler Grubu Holding ve Dışbank'tan borsaya gönderilen açıklamada, bazı uluslararası bankalar tarafından Dışbank'a ilişkin olarak sunulan tekliflerin holding tarafından değerlendirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, yapılan değerlendirme sonucunda, Dışbank'ın büyük ortaklarıyla Fortis Bank arasında bir hisse alım ve satım sözleşmesi imzalandığı kaydedildi.
Bakanın ismi değişebilir
Satış işleminin tamamlanmasından sonra Dışbank'ın Türkiye'deki faaliyetlerine Fortis adıyla devam etmesi bekleniyor. Çünkü Fortis daha önce de başka ülkelerde bünyesine kattığı banka ve sigorta şirketlerinde isim değişikliğine gitmişti. Fortis böylelikle 173 şube ve 1 milyondan fazla müşteriyle Türkiye'deki en büyük yabancı banka konumuna yükselecek.
İmzalanan satış anlaşması nedeniyle bir açıklama yapan Fortis İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, bu adımın Fortis'in genişlemiş Avrupa'daki faaliyetlerini geliştirme stratejisiyle uyum içinde olduğunu kaydederek şunları söyledi:
"Yaptığımız yatırım finansal hedeflerimizle de tamamen uyum içindedir. 2008 yılından itibaren yatırım getirisinin çift haneli olmasını, 2006 itibariyla da hisse başına net kâra pozitif katkıda bulunmasını bekliyoruz. Türkiye, 70 milyonu aşkın genç ve dinamik nüfusu, güçlü girişimcilik geleneği ve ekonomide kök salmış çok sayıda KOBİ'siyle büyük ve hızla gelişen bir pazardır. Fortis bu fırsatı değerlendirerek stratejik bir yatırım gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle yaklaşık 4.500 yeni Fortis çalışanına içtenlikle hoş geldiniz diyoruz."


Büyütmek için tıklayınız

Dışbank Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tayfun Bayazıt da eşzamanlı olarak yaptığı açıklamada, "Bu satın alma kararı ile, Dışbank'ın finans sektöründeki başarılı ve güçlü konumunun yanı sıra, ülkemizin ve ekonomimizin geleceğine uluslararası finans çevrelerinde duyulan güvenin de teyit edildiğini" belirterek "Fortis'in uluslararası bankacılık deneyimi ve dünya ölçeğindeki etkinliğiyle hizmet kalitemizi daha da yüksek seviyelere çıkaracağımıza inanıyorum" dedi. Fortis Mali İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı CFO Gilbert Mittler de satın alma işleminin haziran sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi.
Ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times da Fortis'in Türkiye'nin AB üyeliğini göz ününe alarak Dışbank ile ilgili kararını verdiğini yazdı. Gazetede yer alan haberde şirketin bu beklentiyle esas faaliyet alanı olan Benelüks ülkeleri ve ve Avrupa Birliği sınırları dışına çıktığı belirtildi.
2004 yılında 3.4 milyar avroluk süper kâr
Bankacılık ve sigortacılık alanlarında faaliyet gösteren bir finansal hizmetler grubu olan Fortis, Avrupa'nın en büyük 20 finans kuruluşu arasında yer alıyor. Grup 2004 yılını 3.4 milyar avro net kârla kapattı. Fortis, 31 Mart 2005 tarihi itibarıyla, 571 milyar avro aktif büyüklüğüne, 28.6 milyar avro piyasa değerine ve 52.000 çalışana sahip bulunuyor.
Özellikle Benelüks ülkelerinde (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) lider konumda olan Fortis, yüksek finansal hizmet kalitesi ve uzmanlığı temelinde güçlü büyüme platformları oluşturma yönünde bir strateji izliyor.
Bu çerçevede, Fortis, hem Avrupa'da hem de dünyada rekabet avantajına sahip olduğu ve büyüme sağlayabileceği bankasürans, kurumsal bankacılık, leasing, factoring, özel bankacılık ve portföy yönetimi gibi iş alanlarında yoğunlaşıyor.
Hisseleri Amsterdam, Brüksel ve Lüksemburg borsalarında işlem gören, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde ADR programına dahil olan Fortis, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İngiltere, Norveç, Yunanistan, Portekiz, Polonya, İspanya, İsviçre ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra, ABD, Çin, Meksika, Hong Kong, Japonya ve Brezilya gibi dünyanın önemli ülkelerinde hizmet veriyor.
Türkiye'nin yedinci büyük özeli
Türkiye'nin yedinci büyük özel bankası Dışbank, Türkiye İş Bankası ve Bank of America'nın ortak girişimiyle 1964'te kuruldu. 1994'ün Ekim ayında Doğan Şirketler Grubu'nun Dışbank'ın ana sermayedarı olmasıyla birlikte bankanın sermaye tabanını güçlendirme, verimliliğini ve piyasa etkinliğini artırma süreci hızlandı. 1999 sonunda müşteri tabanını genişletme ve daha yaygın bir dağıtım ağı oluşturma stratejisini uygulamaya koyan Dışbank, 2000 yılına, bu stratejiye uygun yepyeni bir teknolojik altyapıyla girdi.
Dışbank bu dönemde kurumsal, ticari, dinamik girişimci ve bireysel bankacılık olmak üzere dört ana faaliyet alanı belirledi. 2001'de, bireylerin hayatında daha fazla yer alma ve müşteri tabanını genişletme stratejisini hızla yaşama geçirecek adımlar attı. Ticari bankacılık alanında da KOBİ'lere yönelik bir eylem planı sürüyor.
Dışbank 2004'ü 107 milyon YTL (107 trilyon TL) net kârla kapattı. Mevduatını yüzde 12, kredilerini ise yüzde 32 oranında artırdı. 8 Nisan Cuma günkü İMKB verileri esas alındığında Dışbank'ın ödenmiş sermayesi 363 milyon 944 bin YTL ve piyasa değeri de 1 milyar 441 milyon 218 bin YTL seviyesinde bulunuyordu.
Hisseler tavan yaptı
Fortis'e satışı nedeniyle dün ilk seans işleme kapalı olan Dışbank hisseleri saat 14.45'te yeniden işlem görmeye başladı. Yoğun alımların etkisiyle banka hisseleri yüzde 10.1'lik yükselişle günü tavan fiyatı olan 4.36 YTL'den kapadı.
Bu arada uluslararası kredi derecelendirme (reyting) kuruluşu Fitch Ratings, Dışbank'ı 'pozitif izlemeye' aldı. Fitch, Dışbank'ın Fortis'e satılması durumda bankanın mali yapısının güçleneceğini açıkladı. Kuruluş bankanın uzun dönemli yabancı ve yerel para cinsi notlarını da B+ olarak teyit etti.