Dışişleri ve Ulaştırma devrede

Onur Air konusunda Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı da devreye girdi. Hollanda'ya yönelik diplomatik girişimde, uçaklarda teknik eksiklik bulunmadığı belirtilerek, yasağın kaldırılması istendi.

ANKARA - Onur Air konusunda Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı da devreye girdi. Hollanda'ya yönelik diplomatik girişimde, uçaklarda teknik eksiklik bulunmadığı belirtilerek, yasağın kaldırılması istendi. Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Tacan İldem, Hollanda Sivil Havacılık Müsteşar Yardımcısı Tammenoms Bakker'la görüşmesinde soruna acilen çözüm bulunması amacıyla iki ülke teknik uzmanlarının bir araya gelmesini ve mevcut olabilecek teknik eksikliklerin giderilmesini müteakip 12 Haziran tarihi beklenmeksizin seferlerin başlatılmasını istedi. Görüşmede iki ülke sivil havacılık makamlarının hafta başında Lahey'de bir araya gelmesi kararlaştırıldı.
'Yolcular ülkelerine gönderildi'
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da gece geç saatlerde yaptığı açıklamada Türk, Hollanda ve Almanya Sivil Havacılık Teşkilatları'nın yetkililerinin ve şirket tamsilcilerinin pazartesi günü Hollanda'da bir araya geleceğini söyledi. Yıldırım, "Onur Air ile Türkiye'ye gelen ve ülkesine dönmek için bekleyen yolcu yok. Türkiye'ye bu havayolu şirketiyle gelenlerin tümü diğer havayolu şirketleriyle ülkelerine gönderildi" dedi.
Bu arada Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada son dönemde Hollanda Sivil Havacılık Teşkilatı'nın Türkiye tescilli hava araçlarına yönelik denetimlerinde artış görüldüğü ve özellikle Onur Hava Yolları'na ait uçaklarda kimi eksiklikler saptandığının belirtildiği ifade edilerek şu görüşlere yer verildi: "Hollandalı yetkililerle hemen temasa geçilerek, gerekçeler hakkında bilgi istenmiş fakat tatmin edici bir cevap alınamamıştır. İki sivil havacılık teşkilatı arasında toplantı yapılması kararı alınmış olmasına rağmen toplantı beklenmeden tek taraflı bir karar alınarak uygulamaya sokulmuştur."
Açıklamada, Türkiye'deki denetimlerin uluslararası mevzuata uygun olduğu ve hiçbir yerli şirkette uçuşa engel eksiklik bulunmadığı belirtildi.