DİSK: Beşinci paket yetersizdir ve geçicidir

DİSK: Beşinci paket yetersizdir ve geçicidir
DİSK: Beşinci paket yetersizdir ve geçicidir

Çelebi, toplumsal çöküş gerçekleşmeden hükümeti sosyal bir program hayata geçirmeye davet etti. FOTOĞRAF: DHA

ANKARA - Hükümetin arka arkaya açıkladığı ekonomi paketlerinde kendilerine yönelik tedbirler olmaması işçi, memur ve emeklilerin tepkisine neden oldu. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, çalışan ve emeklilere verilecek destekle piyasalara nefes aldırılması ve bu yolla iç talep canlandırılması gerektiğini söyledi.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi iç talebi canlandırmanın en önemli unsurun toplumun satınalma gücünü artıracak ciddi düzenlemeler yapılmasından geçtiğini kaydetti. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ise emekliye yapılacak sosyal destek ödemesinin ekonomiyi bire bir etkileyeceği belirtti. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, açıklanan iç talebin canlandırılmasını esas alan tedbirlerin, gerileyen sanayi üretiminin canlanmasına küçük de olsa katkı sağlayacağını ifade ederek, tedbirlerin sanayi sektörlerinin tümünü kapsamadığını kaydetti.
KDV’nin indirilmesi yetersiz bir tedbir olduğunu vurgulayan Çelebi, şöyle devam etti: “İç talebi artıracak ve sanayi üretimini artıracak tedbirler birlikte, bir bütün halinde tasarlanmamıştır. ‘5. Paket’ yetersizdir ve geçicidir. Krize karşı kapsamlı bir bütünsellikten uzaktır. İç talebi canlandırmanın en önemli unsuru toplumun satınalma gücünü artıracak ciddi düzenlemeler yapılmasından geçmektedir. Ama bunu tamamlamak üzere sanayi sektöründe başta enerji olmak üzere girdi maliyetlerini düşürmek, sigorta primlerini indirmek ama kayıt dışı ekonomiyi küçülterek sigorta tabanını genişletici önlemler alınması da gerekmektedir.” (anka)