DİSK, ESK'dan çekildiğini açıkladı

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyon olarak Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) toplantılarından istenen yapı ve işleyiş oluncaya kadar çekildiklerini açıkladı.

İSTANBUL - DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyon olarak Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) toplantılarından istenen yapı ve işleyiş oluncaya kadar çekildiklerini açıkladı. Ayrıca bu yılki ILO Konferansı'na da katılmayacaklarını söyleyen Çelebi, kendisinin de AB Karma İstişare Komitesi Eşbaşkanlığı'ndan çekildiğini duyurdu. Çelebi, sekiz örgütün ortaklaşa hazırladığı Ekonomik ve Sosyal Konsey Yasası'nın adeta yok sayıldığını, yeni taslakta, demokratik olmayan yapı ve işleyişin aynen korunduğunu savundu. DİSK Başkanı, Sendikalar Yasası ile Grev ve Toplu sözleşme Yasası'nda değişiklik öngören son taslakların da, özgür bir sendikal hayat yaratmayı amaçlamadığını da ileri sürdü.
Çelebi, ILO ile sürekli diyalog içinde olmaya devam edeceklerini belirterek, "Ekonomik ve Sosyal Konsey istenen yapı ve işleyişe kavuşturuluncaya kadar, toplantılara katılmayacağız. Eşbaşkanlık görevini üstlendiğim AB Karma İstişare Komitesi Başkanlığı'ndan çekiliyorum" dedi. Halen çeşitli işkollarında binlerce işçinin sendikalaştıkları gerekçesiyle işten atıldığını, toplusözleşme yetki işlemlerinin yıllarca süren davalara konu olduğunu anlatan Süleyman Çelebi, şöyle dedi:
ILO Konferansı'na bir hafta kala, bu alanda hiçbir somut adımın atılmamış olmasını, hükümetin konuyu bir yıl daha ertelemeyi amaçlasına bağladı.