DİSK: Hükümet 2.8 milyon işsize şükrediyor

ANKARA - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Enstitüsü, TÜİK tarafından yayımlanan işsizlik oranlarını yeniden yorumladı. DİSK’ten yapılan açıklamada işsizlikte krizin etkilerinin devam ettiği vurgulanırken “İşsiz sayısı kriz öncesine göre 643 binden fazla. Hükümet 2.8 milyon işsize şükredecek kadar aciz” denildi.
DİSK’ten yapılan açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı nisan, mayıs ve haziran ayları için işsizlik oranları düşük görünse de krizde nedeniyle işsizlik rakamlarının yükseldiğine dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşsizlik oranları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2.6 puanlık düşüşle yüzde 11 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı ise 536 bin kişilik azalma ile 2 milyon 846 bin oldu. 2008’in ikinci altı ayında başlayan ve 2009 yılını etkisi altına alan ve şirketlerin işten çıkarmalara, üretimdeki düşüşlere rağmen kârlarında yüksek artışlar sağladığı kriz, zaten astronomik rakamlarda seyreden işsizlik rakamlarını, iyice yükseltti. Yapısal işsizlik adı altında yaklaşık 2.5 milyon işsizi kabul edilebilir gören hükümet, işsizlikle mücadeleyi işsiz sayısını bu rakama çekmek olarak algılıyor.
Mevsimsel nedenlerle artan istihdam, işsizlik verilerine yansırken, işsizlik oranı hâlâ kriz öncesinin 1.8 puan, işsiz sayısı ise 643 bin üzerinde. Bununla birlikte bu dönemde Kayıt dışı çalışanların sayısı 2005’ten bu yana ilk kez 10 milyonu geçti, geçici işçi sayısı 256 bin kişi artış gösterdi. Tarımda istihdam ise 423 bin artışla beş yıl öncesine döndü. Böylelikle işsizlik rakamlarındaki düşüşe, köye dönüş, geçici çalışma ve kayıt dışındaki artış eşlik etti. Bu vahim tabloya karşın, işsizlik rakamlarındaki düşüş, büyük bir başarı olarak sunuluyor.”

‘Yapısal işsizlik mazereti’
Açıklamada Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın işsizlik verilerini açıklarken Başbakan Erdoğan’ın ‘işsizlik rakamları yüzde 10’lara düşecek’ açıklamasını hatırlatması ve işsizlik verilerini yorumlaması da ‘acizlik’ olarak değerlendirildi. “Yaklaşık 3 milyon işsizi şükredilecek bir durum olarak değerlendirmek, hükümetin aczini gösteriyor” denilen açıklamada,  iş bekleyen milyonların taleplerinin yapısal işsizlik mazeretiyle görmezden gelindiği, durumun hükümetin ekonomi politikalarının iflası anlamına geldiği vurgulandı.

DİSK’e göre acil önlemler
DİSK hükümetin istihdam politikalarında yaşanan eksikliklere dikkat çekerken atılması gereken adımları da dile getirdi. DİSK bu konuda alınması gereken acil önlemleri şu şekilde sıraladı:
* Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 40 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmeli
*  Herkese en az bir ay ücretli izin hakkı tanınmalı
*  Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalı
*  Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı
*  Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı
*  Kamuda personel açığı derhal kapatılmalı
*  Taşeronlaşma ve kayıt dışı istihdam engellenmeli.
(Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara