DİSK'e bağlı Gıda-İş'e kilit

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Gıda-İş'in, 'yönetim kurulu üyelerinin 10 yıllık fiili çalışma süreleri bulunmadığı' gerekçesiyle mahkemece kapatıldığı bildirildi.

İSTANBUL - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Gıda-İş'in, 'yönetim kurulu üyelerinin 10 yıllık fiili çalışma süreleri bulunmadığı' gerekçesiyle mahkemece kapatıldığı bildirildi.
DİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başvurusu üzerine, Bakırköy 2. İş Mahkemesi'nin, 6 Nisan 2006 tarihinde, Gıda-İş Sendikası hakkında kapatma kararı aldığı belirtildi. Açıklamada, kapatma kararının, uyum yasaları kapsamında Anayasa'dan çıkarılan, ancak Sendikalar Yasası'nda var olmaya devam eden bir maddeye dayandırıldığı belirtilerek, "Alınan karar hukuk dışıdır, uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Üstelik yasaya da uyulmamıştır" ifadeleri yer aldı.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, kendilerine bağlı Gıda-İş Sendikası'nın kapatılmasının 'hukuksuz' olduğunu dile getirerek, "Bu kapatma kararı derhal geri çekilmelidir. 2821 ve 2822 sayılı yasalar acilen demokratikleştirilmelidir.
Bu karar sadece sendikal örgütlenme özgürlüğüne, bu konudaki uluslararası sözleşmelere değil, bizzat 2821 sayılı Sendikalar Yasası'na da aykırıdır. Açıkça ciddi bir ihlalle karşı karşıyayız" diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, alınan karar için hemen Yargıtay'a itiraz edildiğini belirterek, "DİSK olarak bu kararı ulusal ve uluslararası düzeyde her kurum ve kuruluşa taşıyacağız, hükümetin çifte standardını gözler önüne sereceğiz" diye konuştu.