DİSK'e göre Türkiye'deki gerçek işsizlik oranı yüzde 25.51'e çıkıyor

DİSK'e göre Türkiye'deki gerçek işsizlik oranı yüzde 25.51'e çıkıyor
DİSK'e göre Türkiye'deki gerçek işsizlik oranı yüzde 25.51'e çıkıyor

Türkiye de yaklaşık her 10 ücretliden sadece biri geçici bir işte çalıştığı halde, işsizlerin yüzde 31 ini geçici işlerde çalıştığı için işsiz kalanlar oluşturuyor. FOTOĞRAF: ARİF ASLAN / DHA

Hükümete kayıt dışıyla mücadele konusunda zayıf not verilen DİSK raporuna göre, işsiz ve yetersiz istihdam edilenlerin toplam istihdama oranı yüzde 25.51'e karşılık geliyor

ANKARA - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) raporuna göre kayıtdışı çalışanların sayısında 2009’a göre 905 bin kişilik artış yaşandı. DİSK raporunda, hükümetin kayıtdışıyla mücadelede karnesinin ‘zayıf’ olduğu belirtildi. DİSK araştırma ekibi, kayıtdışılık ve istihdam alanında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerini raporda topladı. Rapordaki tespitler şöyle:
İşsizlik iki yılda yüzde 32 arttı: 2008’in aynı döneminde yaklaşık 2 milyon 333 bin olan işsiz sayısı, son açıklanan resmi verilere göre yaklaşık 3 milyon oldu. İşsiz sayısı 2 yılda yüzde 32 artış gösterdi.
Kayıt dışı istihdam rekor seviyede: Hükümetin istihdam gibi, ‘kayıt dışı ile mücadele’ karnesi de zayıf. 2010 nisan ayı dönemi için açıklanan istihdam  verilerine göre, kayıtdışı istihdam edilenlerin sayısı önceki yılın aynı dönemine göre 905 bin kişi artarak, 8 milyon 842 binden 9 milyon 747 bine ulaştı. Bu rakam nisan ayı dönemi için ulaşılan en yüksek düzey. En son 2005 yılı nisanında kayıtdışı istihdam edilenlerin sayısı aynı dönem için 9 milyon 689 bindi.
İstihdam artışı niteliksiz: İstihdamdaki artış nitelik ve süre açısından ihtiyaca cevap vermiyor. Geçici işte çalışanların sayısı nisan dönemi için 2009’da 1 milyon 221 bin iken, 2010’da 1 milyon 537 bine ulaşmıştır. Güvencesiz ve geleceğinden endişeli olan bu kesimin sayısındaki artış ise 316 bin.
Türkiye’de yaklaşık her 10 ücretliden sadece 1’i geçici bir işte çalıştığı halde, işsizlerin yüzde 31’ini geçici işlerde çalıştığı için işsiz kalanlar oluşturuyor. Bu durumda olanların sayısı 1 milyon 83 bin.
İşsizlikten kaçan kırsala döndü: Kırdaki istihdam geçen yılın aynı dönemine göre 610 bin kişi artarak 7.3 milyona ulaştı. Kırsal kesimde gelir kaybı yaşadığı için kentlere yönelen yüzbinlerce emekçi yine çaresizliklerine yani tarıma, kırsal kesime dönüş yaptı.
Kronik işsizler 124 bin arttı: 2009’da 820 bin olan bir yıldan fazladır iş arayan kronik işsizlere 124 bin kişi katıldı.  (Radikal, aa)

‘Sendikalara yetki verilsin’ önerisi
İşsizliğe çözüm olarak ‘kıdem tazminatlarının kaldırılması’, ‘esnek çalışma’, ‘kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılması’, ‘geçici çalışmanın yaygınlaşması’, ‘kiralık işçilik’ gibi uygulamaların önerildiğine dikkat çeken DİSK, raporunda işsizliğe karşı şu önerilere yer verdi:

* Kayıtdışıyla mücadele sistemden nemalanan işverenlerle sağlanamaz, sendikalara yetki verilmeli.

* İş güvencesi herkese ayrımsız şekilde uygulanmalı.

* Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı.

* Kamu girişimciliği istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı.

* Çalışma saatleri aşağıya çekilmeli.

* Atıl işgücü kapasitesi harekete geçmeli.