Divan, ilk Erbil'e kuruldu

Divan, ilk Erbil'e kuruldu
Divan, ilk Erbil'e kuruldu

Divan Erbil açılışında hatıra amaçlı kilden oluşan yuvarlak bir çerçeveye el izi bırakıldı. (Sol baştan: Ümit Boyner, Mustafa V. Koç, Neçhirvan Barzani, Sarp Turanlıgil)

Koç Grubu'nun otelcilik markası Divan'ın yurtdışındaki ilk oteli olan Divan Erbil açıldı. Divan Erbil'in yatırımcısı ise Elegan Turizm oldu.
Haber: SEFER LEVENT / Arşivi

ERBİL- Türkiye’nin otelcilik ekolü Divan Grubu’nun yurtdışındaki ilk oteli olma özelliğini taşıyan Divan Erbil 2 Mayıs’ta resmi olarak açıldı. Yaklaşık 100 milyon dolara mal olduğu ifade edilen otelin açılışına Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, Divan Grubu CEO’su Marcos Bekhit, Elegan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Turanlıgil ile Türkiye’den ve Kuzey Irak’tan iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.
Elegan turizm Başkanı Sarp Turanlıgil Erbil’e otel yapmaya karar verdiğinde pek çok işletmeci ile görüşmüş. Sonunda Divan Grubu ile anlaşmaya karar vermiş. Mustafa Koç TÜSİAD’dan merhabası olduğunu söylediği Sarp Turanlıgil ile de bu aşamada tanışmış. Koç, “Bölgedeki büyüme potansiyeli bizi cezbetti” dedi.
228 odasıyla beş yıldızlı Divan Erbil; bir ve iki yatak odalı çatı apartman daireleri, rezidansları, süit ve deluxe odalarıyla business konseptli. Bölge, iş potansiyeli nedeniyle Türk girişimcilerin akınına uğramış durumda. Bu nedenle Divan Erbil’in öncelikli hedefi Türk müşteriler. Oteldeki suşi restoranı ise Erbil’in tek suşi restoranı. Otelin açılışında konuşan Tamer Haşimoğlu “Erbil’in, Türk yatırımcılar için çok önemli potansiyeli var. Divan Grubu olarak, Kuzey Irak’taki iş oteli ihtiyacını tespit ettik” dedi. 

Budapeşte ve Bakü yolda
Divan Erbil’in, Divan Grubu’nun yurtdışındaki ilk oteli olduğuna da dikkat çeken Haşimoğlu, mevcutta 9’u Türkiye’de, 1’i Erbil’de olmak üzere toplam 10 Divan Oteli bulunduğunu söyledi. Divan Erbil ile Türkiye sınırlarını aşan Divan Grubu olarak Macaristan ve Azerbaycan’a Divan hizmetini taşımaya hazırlandıklarını anlatan Haşimoğlu, “Ayrıca alt markamız butik iş oteli konseptli Divan Express otelleriyle de dünyanın önemli metropollerine ve Türkiye’nin iş potansiyeli olan gelişen şehirlerine açılmayı hedefliyoruz. Budapeşte’de imzalar atıldı, bu yıl hizmete başlayacağız. Bakü’deki otelimiz için de imzalar atıldı” diye konuştu. Haşimoğlu, Divan Grubu olarak 2016 yılında 26 otele ulaşmayı hedeflediklerini de vurguladı.
Divan Grubu CEO’su Marcos Bekhit ise Divan Erbil’in şehir merkezine 10 dakika, şehrin uluslararası havaalanına 15 dakika olan mesafesiyle çok avantajlı bir konumda bulunduğuna dikkat çekerken “Açılış günümüzden bu yana gördüğümüz yoğun ilgiden dolayı Erbil’de önemli bir konaklama ihtiyacını karşıladığımızı anlıyoruz” dedi. Marcos Bekhit, Divan Erbil otelinin yatırımcısı Sarp Turanlıgil ile de çok uyumlu bir işbirliği sağladıklarını ifade etti.

Sarp Turanlıgil: Erbil’de Türk olmak güzel
Divan Oteli’nin yatırımcısı Elegan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Turanlıgil, Türk işadamlarının son iki yıldır Erbil’e ilgisinin yoğunlaştığını belirterek “11 yıldır buradayım. Ahmet Özal site yapıyor, havalimanını da Türkler yaptı. Şu anda 15 bin kayıtlı, oturma izni olan Türk var. 957 kayıtlı şirket Erbil’de” dedi. Erbil insanının Türkiye’ye karşı sempatisi olduğunu söyleyen Turanlıgil “Çarşıda Türk’üm diye bağır, ‘Gel çay iç’ diye davet eden en az 10 kişi çıkar” dedi. Turanlıgil, Erbil’lilerin Türklere bakışını ise bir anekdotla şöyle anlattı: “Bir Amerikalı grup buradan ayrılırken, nasılsa güvenlik önlemi almışlardır diye peşlerine takıldım. İlk çevirmede ABD’li grubu yere yatırıp 1.5 saat aradılar. ‘Eyvah’ dedim, ABD’lileri bu kadar aradılarsa bizi perişan edecekler. Yanımıza geldiklerinde pasaportu uzattım, Türk pasaportunu görünce ‘geç’ dediler ve geçtik. Erbil’de Türk olmaktan daha güzel ne var.”

Beymen ve Setur mağazaları da Erbil’de
Divan Erbil’in girişinde iki büyük mağaza var. Bunlardan biri Setur’un diğeri ise Beymen’in. Otelin açılışına Cem Boyner ile TÜSİAD Başkanı eşi Ümit Boyner de katıldı. Ümit Boyner ile kısa bir sohbet imkânı bulduk. Boyner TÜSİAD’taki görevi nedeniyle şirket işlerini uzaktan takip ettiğini söyledi. Boynerler’i Erbil’deki otelin yatırımcısı Sarp Turanlıgil ile Mustafa Koç tanıştırmış. Ümit Hanım mağaza görevlileriyle konuştuğunu belirterek, “Müşteri potansiyeli çok iyi. Bu bölge gelişim açısından büyük potansiyel taşıyor. Bana sadece ExxonMobil’in binlerce eksperinin Irak’ta olduğunu söylediler. Bu da müşteri potansiyelini gösteriyor” dedi. Setur ise havalimanındakileri aratmayacak büyüklükte bir dutyfree işletiyor. K. Irak’ta herhangi bir vergi olmadığı için fiyatlar oldukça cazip. Karton sigaraları Türkiye’dekilerden neredeyse yarı fiyata almak mümkün. Parfüm ve çikolata da yüzde 30-50 ucuz.

bigPara.com