Divan'dan otel atağı

Koç Grubu bünyesinde bulunan Divan'da geçen yıl başlayan yeniden yapılanma sürecinin yansımaları sürüyor. Otelcilik ve yiyecek içecek alanlarında faaliyet gösteren şirket endüstriyel yemek markası 7'yi lanse etmesinin ardından...

İSTANBUL - Koç Grubu bünyesinde bulunan Divan'da geçen yıl başlayan yeniden yapılanma sürecinin yansımaları sürüyor. Otelcilik ve yiyecek içecek alanlarında faaliyet gösteren şirket endüstriyel yemek markası 7'yi lanse etmesinin ardından İstanbul Mecidiyeköy'de Divan City İstanbul'un tamamlanmak üzere olduğunu kamuoyuna duyurmuştu.
Divan, şehir otelciliği alanında hizmet verecek Divan City konseptinin son örneğini 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konutuyla da özdeşleşen Ankara'daki Güniz Sokak'ta 2006 yılında açacak. Divan City Ankara'yı Turgut Uyar'ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Moment Yapı inşa edecek. Arsa bedeli dahil 7 milyon dolara mal olacak 8 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projenin finansmanı için Koçbank'tan kredi alınacak.
'Güniz Sokak avantaj'
Yerli-yabancı işadamları ve politikacılara yönelik 4 yıldızlı bir otel olarak tasarlansa da 5 yıldız konforu sunacak şekilde yapılacak olan Divan City Ankara'da 83 oda olacak. Divan'ın Türkiye çapındaki 1048 adetlik oda sayısı 1131'e çıkacak.
Divan Genel Müdürü Kamil Berk, hedeflerinin bir-iki yıl içinde İstanbul'un Anadolu yakası, İzmir, Gaziantep ve Denizli'de de otel açmak olduğunu, ardından doğru yatırımcılarla yurtdışına açılacaklarını söyledi. Divan'ın Anadolu yakasında Kadıköy ve Göztepe'de yer aradığı belirtildi.
Divan'ın 49 yıllık birikimini Ankara'ya taşıdığını söyleyen genel müdür Kamil Berk, Ankara'daki mevkilerinin Güniz Sokak gibi tanınmış bir adreste bulunmasının yanı sıra bakanlıklara, Meclis'e, büyückelçiliklere ve kentin şık restoranlarına yürüme mesafesinde olmaları nedeniyle 'avantaj' olarak niteledi. Berk, Ankara'daki otel zincirleriyle rekabetin kendilerini zorlayıp zorlamayacağı sorusuna ise "Söz konusu oteller uluslararası marka olmanın avantajına sahip olabilirler. Biz de Divan konforu ve hizmetinde iddialıyız. Büyüklük otelcilikte çok da önemli değil" dedi.
İlk etapta Londra
Divan İş Geliştirme Direktörü Tarık Nasser de yurtdışı projelere ilişkin şöyle konuştu: "Öncelikle Türklerin yoğun ticaret yaptığı Avrupa kentlerini araştırıyoruz. Londra ilk etapta yer baktığımız şehir. Berlin, Paris ve Moskova da incelediğimiz şehirler arasında."
Nasser, Divan'ın Ankara ve İzmir gibi kentlerde özelleştirme kapsamındaki Emekli Sandığı otellerini değerlendirmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna ise şu yanıtı verdi: "O otellerin yeniden yapılandırılması zor olduğu için kendi projelerimizi üretiyoruz."
Divan, İstanbul Mecidiyeköy ve Ankara'da açacağı otellerde 150 kişilik istihdam yaratacak. Şirket, 2007-2008 döneminde otel sayısını 12'ye çıkaracak. İşletilen otel sayısı 7'ye yükselecek.