Diyanet İşleri'nin 'caizdir' fetvası icralık malların satışını arttırdı

Diyanet İşleri'nin 'caizdir' fetvası icralık malların satışını arttırdı
Diyanet İşleri'nin 'caizdir' fetvası icralık malların satışını arttırdı

İcra davalarına bakan mahkemeler krizde artan icra dosyalarını koymak için yer bile bulamıyor.

İcralık malları satan sitelerden icralık.com'un sahibi Can Emrah Özoral, günde 1200 ihaleyi bulduklarını söyledi. Özoral, ekonomik krizde okulun, hastanenin bile icraya düştüğünü belirterek 'Hatta vatandaşların talebi üzerine Diyanet, icralık malın caiz olduğuna dair fetva yayımladı' dedi

İSTANBUL - Her gün binlerce icra ilanı yayımlanıyor. Özellikle ekonomik kriz yüzünden hacze düşen ev ve arabaların sayısında ciddi bir patlama var. Ama fabrikasını, Bentley’ini kaybedenler de yok değil. İcra ihalelerine büyük ilginin başladığını belirten www.icralık.com’un sahibi Can Emrah Özoral, 2008’den bu yana 650 fabrika sattıklarını söyledi.
Ama satışları asıl patlatan olay, bir vatandaşın talebi üzerine Diyanet İşleri’nin “Hacizli mal almak caizdir” fetvası çıkarması. Fetva sonrasında bu tür malları almaya uzak duran kesimlerden de yoğun bir ilgi başladı.
87 bin üyeli icralık.com’un kurucusu Can Emrah Özoral, müşterileri adına haftada yaklaşık 80-100 arası ihaleye iştirak ettiklerini, icra ihalelerinden mal edinmelerde danışmanlık hizmeti verdiklerini, gayrimenkulün ekspertizi, imar durumu, piyasada orta, uzun vadedeki fiyatlamasına kadar araştırma yapan bir danışmanlık firması olduklarını söyledi.

Günde 1200 ihale oluyor
Girdikleri ihalelerden yüzde 60 oranında olumlu sonuç aldıklarını anlatan Özoral, “Doğru fiyatı yakaladığımız zaman, doğru kâr marjını hesaplayabildiğimiz zaman onu gerçekleştirmek gayrimenkulde çok kolay. Menkulde biraz daha kâr marjı düşük yüzde 20’lerde kalıyor. Ama bir arsayı beşte bir fiyatına almak işten bile değil icra ihalelerinde” diye konuştu. Özoral, Türkiye genelinde aynı gün 1.200 tane ihale yapıldığı zamanlar olduğunu dile getirerek, insanların taşıt, gayrimenkul gibi ihtiyaçlarını icra ihalelerinden rahatlıkla karşılayabileceğini ancak genelde, ev alıp, ucuza aldığını görünce satıyor, tekrar almak istediğini vurguladı. Özoral, “Son kullanıcıya ulaşamıyor gayrimenkuller ya da menkuller. Yatırım aracı olarak kullanılıyor” diye konuştu.
Yabancı bankaların icra ihalelerini takip ettiğine değinen Özoral, ihaleye girmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de aktif faaliyet gösteren şirket olunması gerektiğini hatırlatarak, yabancı yatırımcıların Türkiyede şirket kurarak bu engeli aştıklarını dile getirdi.
Özoral, ihaleye giren yabancıların ağırlıklı olarak yatırım şirketleri ve bankalardan oluştuğunu kaydederek, İngilizlerin Türkiye’de mal edinirken icralık olmasına, “Bodrum’da bir inşaat şirketi müşterim var 3 bin konut yapıyorlar, İngilizlere krediyle satıyorlar. Kredisini ödeyemeyenlerin yazlıkları da icradan satılıyor. Sahibi yazın döndüğünde evi bulamıyor. Türkiye’de İngilizler de icralık olabiliyor” örneğini verdi.

Okul da satılık hastane de
Son 1-2 ay içinde 2010 model Bentley, Ferrari 599 ve Masseratti satıldığını, icra ihalelerindeki en eski aracın 2008 model olduğunu belirten Özoral, icra ihalelerinde satılanlardan bazılarını, ‘lüks jip’, ‘bakkal’, ‘okul’, ‘birinci sınıf tatil köyü’, ‘hastane’, ‘su arıtma tesisinde 80 ton temiz, 40 ton da çamurlu su’, ‘bina enkazı’ ve ‘Cumhuriyet Altını’ şeklinde sıraladı.
Can Emrah Özoral, icra ihalelerine düşen gayrimenkullerin daire bazında gelişmekte olan bölgelerde ağırlıklı olduğuna işaret ederek, “2008’den bu yana 650 fabrika satıldı. 20 bin işçi kapasiteli fabrika da var bunların içinde. 2009’da olan krizin yansımaları 2010’u buluyor. Bir müşterim 3 milyon 700 bin liraya aldığı fabrikayı, 10 milyon dolara satıyor şu anda. Tekstil ve gıda sektöründe fabrika sayısı fazla” dedi.
Özoral, yıllık cirolarının 2.5 milyon-3 milyon lira civarında bulunduğunu kaydederek, 6-7 ay önce büyük bir gruptan yapılan satın alma teklifini değerlendirmediğini söyledi. Yıl sonunda Ankara , İzmir veya Gaziantep illerinin birinde şube açma planları bulunduğunu bildiren Özoral,  Ocak-Ağustos 2010 döneminde gayrimenkul dosya sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artışla 37 bin 630’a ulaştığını kaydetti. Özoral, ‘icradan mal edinmenin caiz olduğuna dair’ fetva çıkartmak isteyen müşterileri olduğunu ve Diyanet’in ‘caizdir’ dediğini aktardı.

Diyanet’in fetvası
“İslam hukukçularının çoğunluğu borçluların mallarına haciz konup satılmasını caiz görürler. Bu şekilde satılan malı almak da helaldir. Bu hükme varırken en önemli hukuki dayanak, Peygamberimizin Muâz b. Cebel’in iflasına karar vererek mallarına haciz koyup sattırması ve satıştan elde edilen parayı alacaklılara dağıtmasıdır. Hz. Ömer de Üseyfi el-Cüheni adında bir kişinin mallarına haciz koyup sattırmış ve elde edilen paraları alacaklılara dağıttırmıştır... Haczedilen malların satışının caiz olması, onların satın alınmasının da caiz olmasını gerektirir.”
Diyanet’in bu fetvasını icralık mal satan internet siteleri sayfalarına koydu.

Elektrik borcu olanların dosyası adliyeye sığmıyor
Son dönemde en fazla icra dosyası elektrik borcu için hazırlanıyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (BEDAŞ) ait dosya sayısı 2009 sonunda 500 bini buldu. 2010’da ise sayı daha da arttı. 2000 yılında 7 bin 251 abonesi ile icralık olan BEDAŞ, 2004’e gelindiğinde 15 bin 626, 2007’de 92 bin 845, 2008’de 154 bin 720, geçen yıl sonunda ise 300 bine yakın abonesi ile icralık oldu. Dosya yoğunluğundan ötürü çalışılamaz duruma gelen icra müdürlüklerinin tümünün bünyesinde kurumlardan gelen dosyalar için ayrı birer oda tahsis edilmiş durumda. BEDAŞ’ın Bakırköy Zuhuratbaba’daki Bakırköy Adliyesi’nde bulunan 13 icra müdürlüğüne gelen dosyalar özel bir odada toplanıyor.  Bakırköy’deki bu yoğunluk Türkiye’nin her tarafında yaşanıyor. İcra müdürlükleri gerçekleştirmek istediği hacizleri eleman ve yersizlik yüzünden gerçekleştiremeyince Kayseri, Konya, Erzurum, Sakarya gibi illerde 23 yeni icra müdürlüğü daha kurdu. Böylece icra müdürlüklerinin sayısı Türkiye genelinde 1178’e ulaştı. Adalet Bakanlığı, icra işlemlerinin yoğunluğu yüzünden 2010 yılında da yeni icra müdürlükleri açmayı planlıyor. İcra dosyaları banka kredileri, kredi kartları, telefon, elektrik, su faturaları, kira alacakları ile karşılıksız çeklerden oluşuyor. (aa)