Diyanet: Memura da zekât verilebilir!

Diyanet: Memura da zekât verilebilir!
Diyanet: Memura da zekât verilebilir!
Diyanet İşleri Başkanlığı Dini İşler Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Kayapınar, temel ihtiyacından fazla, "80.18 gram altın" karşılığı malı olmayan memura zekat verilebileceğini söyledi.


ANKARA - Dr. Kayapınar, Müslümanların birbirlerine yardıma koştuğu Ramazan ayının yaşandığı şu günlerde zekat verilecek insanların kimler olabileceğine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

MEMURUN 80.18 GRAM MALI YOKSA ZEKÂT VERİLEBİLİR
Taksitle zekâtın ödenebileceğini ifade eden Dr. Kayapınar, zekatın para karşılığı verilmesiyle fakir insanların ihtiyaçlarını kendilerinin de karşılayabileceğine işaret etti.

Yoksullara zekat verilmesi gerektiğini vurgulayan Kayapınar, yoksul sayılabilecek insanları ise şöyle tarif etti:
"Yoksul, temel ihtiyacından (yeme, içme, barınma vs.) fazla olarak, 80.18 gram altın karşılığı malı olmayanlara denir. Eğer memur, söylenen bu niteliğe uygun, asli ihtiyacını karşılayamıyor ve askeri ücret alıyor, anne ve babasından da miras yok ise memura da zekat verilebilir."

ZEKÂT VE FİTRE NE ZAMAN VERİLMELİ
Zekât vermek için bir zaman şarttının olmadığını ifade eden Dr. Kayapınar, "Bir kimsenin zekat verebilmesi için malını aldıktan sonra bir sene geçmeli. Fitre ise Ramazan Bayramı’nın sabahı hayatta olana vaciptir. Daha önce de verilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü yoksullar alacakları fitre ile bayram öncesi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bilinçli olarak, bilerek ibadet yapıp, zamanında fitre ve zekât verilmelidir" dedi.(anka)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Ankara

  ,

  Ramazan