Diyanet'ten peşin fiyatına üç taksitle hac

Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının hac görevlerini sıkıntıya girmeden yerine getirebilmeleri için 'peşin fiyatına 3 taksit uygulaması' getirdi.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının hac görevlerini sıkıntıya girmeden yerine getirebilmeleri için 'peşin fiyatına 3 taksit uygulaması' getirdi. Edinilen bilgiye göre, Diyanet 2006 yılında da hacıları peşin fiyatına 3 taksitle hacca götürecek. Geçtiğimiz yıl başlanan, bu yıl sürdürülen uygulamanın 2006 yılında da devam edeceği belirtilirken vatandaşın sıkıntıya girmeden hac görevini yerine getirmesi için yapılan bu taksitlendirmenin İslami kurallara aykırı olmadığı ifade edildi. Hacca gidecek vatandaşlar hac taksitlerini hac görevlerini yerine getirmeden önce ödüyor. 2006 yılının hac organizasyon çeşitleri "'Normal Tip-1700 avro', 'Normal Yemekli Tip-1900 avro', 'Müstakil Odalı Tip 2 Kişilik Oda (kişi başı)-3260 avro ve 3 Kişilik Oda (kişi başı)-2910 avro' ve 'Otel Tip 3 Kişilik Oda (kişi başı)-5320 avro' olarak ayrılıyor.
Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Ateş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu uygulamasına destek vererek, "Vatandaşın yıllık kazancı yeterliyse ancak elinde nakti yoksa ve ailesini sıkıntıya sokmayacaksa hacca gidiş için taksit yapabilir. Hac zenginlere farzdır. Vatandaşın tarlasını, evini satıp ya da sağlığını ihmal ederek hacca gitmesi doğru değil" açıklamasını yaptı.