'Diyarbakır'da doğdum' dedi 'Ergani'ye en iyi teklifi verdi

TMSF'nin, Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Ergani Çimento'nun satışı için düzenlediği ihaleyi 120 milyon 750 bin dolar teklif veren Fenerbahçe İkinci Başkanı...
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - TMSF'nin, Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Ergani Çimento'nun satışı için düzenlediği ihaleyi 120 milyon 750 bin dolar teklif veren Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak Madencilik Yapı Çimento Sanayi Ticaret A.Ş. kazandı. Limak'ın verdiği 120 milyon 750 bin dolarlık teklif 53 milyon dolar muhammen bedelin yaklaşık 2.3 katı oldu.
Güneydoğu Anadolu'da yüzde 20 pazar payına sahip ve yıllık 577 bin ton klinker ile 161 bin 600 ton çimento üretim kapasitesi olan Ergani Çimento ihalesi için TMSF'ye 13 şirket başvurdu. İhalenin açık artırma bölümü İspanyol ve Yunan ortaklığıyla kurulan Oci Çimento'nun verdiği 104 milyon dolarla başladı. Oci'nin yanı sıra 103.5 milyon dolarla K-L Çimento, 102.3 milyon dolarla Limak İnşaat, 92.11 milyon dolarla Çimentaş ve 75 milyon dolarla Birçim Çimento'dan oluşan beş şirket açık artırmaya katılmaya hak kazandı.
'Duygusal davrandık'
Açık artırmada rakam 109 milyon 750 bin dolara ulaştığında K-L Çimento, 113.5 milyon dolara ulaştığında Limak ve 118 milyon 750 bin dolarda da Oci Çimento temsilcileri 5'er dakika mola istedi.
Sonuçta açık artırmada Limak'ın 120 milyon 750 bin dolarlık teklifinin üzerine çıkan olmadı.
İhalenin ardından açıklama yapan Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 120 milyon 750 bin dolarlık teklif konusunda, "Biz bilerek bu fiyatı verdik. Bu fiyatlarda önemli derecede duygusallığın payı vardır" dedi.
Geçen hafta 47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep Çimento ihalesini 128 milyon dolar vererek kazanan ve Gaziantepli olan Sanko Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da açıklamasında "Verdiğimiz fiyat mantıklı değil ama burada duygular ön plana çıkıyor. Gaziantep'e feda olsun" demişti.
Nihat Özdemir, Limak Grubu'nun 2000 yılından bu yana çimento işinde yer aldığını ve Kurtalan Çimento'nun kendilerine ait olduğunu hatırlattı. Güneydoğulu bir işadamı olduğunu belirten Özdemir, "Dolayısıyla o bölgede yapılan yatırımlar, yapmış olduğumuz sosyal aktiviteler bize gerçekten heyecan veriyor. Benim Diyarbakır'a da bir yatırım yapma sözüm vardı. Bu şekilde Diyarbakır iline de bir yatırım yapmış olduk. Çok mutluyum" diye konuştu.
Ergani Çimento'da uzun zamandan beri bazı teknik sorunlar olduğunu bildiklerini ifade eden Özdemir, şunları söyledi: "Limak Grubu olarak fabrikaya bir yıl içinde 20 milyon dolar civarında yatırım yapmayı düşünüyoruz. Çünkü fabrikanın verimliliği, makine ekipmanlarında büyük sorunlar var. Hepsini elden geçireceğiz. Fabrikayı, aynen Kurtalan Çimento gibi çevreye ve halka saygılı, sadece çimento üreten değil, bölgeye sosyal olarak da gerekli yardımları yapan bir müessese haline getirmeye çalışacağız."
Ergani Çimento'ya verdiğiniz fiyatı nasıl buluyorsunuz sorusuna Özdemir, 7. çimento fabrikası ihalesi yapıldığını anımsatarak, tüm ihalelerde neredeyse fiyatların 2 katında çıktığını hatırlattı.
'Kazanmak güzel ama...'
Özdemir, "Bu fiyatlar, sadece bir fabrikanın değerine verilmiyor. Bu fabrikaların kurulmasının o kadar kolay olmadığı bilindiği için bu fiyatlar yüksek. Biz bilerek bunu verdik. İnşallah bu fabrikayı daha iyi hale getireceğiz" diye konuştu. Özdemir, Ergani Çimento için kafasındaki rakamın ilk başta 110 milyon dolar olduğunu belirterek, "Sonra bir mola istedik. Bir daha değerlendirme yaptık ve biraz daha ilerlemeye karar verdik. Hemen hemen sona yaklaşmıştık" dedi.
Özdemir, "Sanko, Gaziantep Çimento için 'Biz hesaptan çok duygusal davrandık' dedi. Siz Diyarbakırlısınız. Sizin için Ergani Çimento'da da böyle mi oldu?" sorusu üzerine şöyle dedi: "Benim annem ve babam Bitlisli, ama ben Diyarbakır'da doğmuşum, orada okumuşum, sonra Ankara, İstanbul'a geldim. O bölgeye gittiğim, insanlarla konuştuğum zaman bana gerçekten çok ayrı bir mutluluk, haz veriyor. Para kazanmak güzel bir şey ama bence bu mutluluklar daha farklıdır. Onun için inanın bu fiyatlarda önemli derecede duygusallığın payı vardır diyebilirim."