Dizel sahiplerine kötü haber

Dizel sahiplerine kötü haber
Dizel sahiplerine kötü haber
Otomotivdeki vergi sistemi, AB'ye uyumlu hale getiriliyor. Yeni sistemde, yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor

ANKARA - Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi.

Vatan'ın haberine göre Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi’nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk” diye konuştu.

Bakan Yıldız’ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek.”

24 AY İÇİNDE DEVREDE
Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi: “Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.

DİZELİN VERGİSİ ARTACAK
Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak. (vatan)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108247810824784

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Araba almamak için sebepler bitmez - generalduncan

  Her gün değişen ekonomik ve politik şartlar fizibilite yapmayı imkansız hale getiriyor. Bugün avantajlı gibi duran bir otomobilin avantajının 2 yıl sonra hala sürüp sürmeyeceği meçhul. Dizel ucuz diye dizel alsanız aha fiyatlar ortada. Gaz avantajlı ise hemen onu yükseltiyorlar. 1.6'dan küçük motorlu arabaları vergi avantajlı hale getirdiler ama yarın bu kuralın 1.4'e veya 2.0'a değişip değişmeyeceğinden emin olamıyoruz. Politikacılar, bürokratlar ve birtakım şirketlerin temsilcisi olarak meclise girmiş milletvekilleri birileri kısa dönemde kar etsin diye halkın yaşamıyla bu kadar oynamayı bıraksalar iyi olacak artık. Biz de Avrupa ülkeleri gibi stabil bir yaşam istiyoruz!

  allah ıslah etsin - sedat antay

  önce termik santralleri'ni, kamu hizmeti veren, özel ve kamu araçları'nı ( egzozlararından çıkan kara dumanları ile hepsi birer zehir makinası) salınımı nı "islah" edin. nükleer santrallere alternatif bulun. yenileme için, vatandaşın cebine ayda 5000 euro para girecek ekonomik alt yapıyı oluşturun sonrada sıvı yakıtlı yenide olsa sıfır salınımlı araç peşinde koşun, bunu elektrikli ve hibrit araçlar sanmayın, bu araçlarda kulanılacak akü sistemleride radyo aktif ve kurşun atıklı çözümler. rast gele...

  yeni araç - arketip

  bu uygulamanın çevre düşünülerek yapılmak istenmesine karşı ciddi şüphelerim var. ilk olarak nükleer santral yapımına hız vereceksin, doğayı talan edecek hidroelektrik santrallerini enerji açığı var diye zorlayacaksın, sonra düşük karbon emisyon hacmi için böylesi bir uygulamayı gündeme getireceksin. ikincisi otomobil firmalarının yeni araç satmalarının önünü açacaksın, yeni araç alanlar eskilerini çöpe atmayacak tabi denetlemenin daha güç olduğu perifere 2. el araçlarını göndereceksin. sanki ordaki atmosfer başka bir dünyanın atmosferi gibi karbon emisyon hacminde hiç bir düşüş bekleyeceksin. maalesef burda hiç de iyi bir niyet göremiyorum. acaba ben mi körleşmişim...

  ekonomik ömrünü doldurmuş araç? - keryil

  bunun tanımı çok iyi yapılmalı. yoksa her on senede bir yeni araç almazsak fahiş vergiler ödüyor da olabiliriz. "çevreyi koruyoruz" ayağına her on senede bir bir araba yapımına ve satış noktasına taşınmasına harcanan karbonu da çevreye salmamız zorunlu hale gelebilir (ki bir sene boyunca araba kullansanız o kadar karbon salacağınızdan emin değilim). yeni araçların karbon salınımı eskilerden illa ki daha azdır diye bir şey yok ki, nereden uydurdunuz? hangi araçları karşılaştırdığınızla ilgili bir şey bu. madem sürekli araba değiştirmek zorunda kalmamız için tezgah kuruyorsunuz bari biraz özen gösterin. bu kadar da gerizekalı yerine koymayın bizi.