'Dizelin payı yüzde 45'e çıkacak'

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Gürcan Karakaş, Avrupa ve Türkiye'de dizel ve hafif ticari araç pazarının büyümesi nedeniyle bu yıl Türkiye'de 125 milyon avro yatırım planladıklarını...

BURSA - Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Gürcan Karakaş, Avrupa ve Türkiye'de dizel ve hafif ticari araç pazarının büyümesi nedeniyle bu yıl Türkiye'de 125 milyon avro yatırım planladıklarını, bunun 75 milyon avroluk aslan payının dizel püskürtme teknolojileri alanında kullanılacağını belirtti. Karakaş, yeni nesil dizel teknolojisinin dünyada bir talep patlaması yaşadığını ve Bosch'un ihracat yaptığı 30 ülke dikkate alınarak, kapasite artırdıklarını söyledi.
Avrupa'da yüzde 50
Karakaş, şöyle konuştu: "Dizelin oranı her geçen gün artıyor. Avrupa'da biliyorsunuz yüzde 50'leri aştı. Çok enteresandır Türkiye'de dizel araç pazarı beş yıl öncesinde neredeyse yoktu, 2005'te yüzde 30-35'in üzerinde dizel araç satıldı. Bu sene beklenti yüzde 45'lere kadar çıktı. Dizel pazarının büyümesinde hafif ticari araç pazarındaki genişleme de etkili oldu Amerika mesela tipik bir benzinli araç pazarıdır. Biz bu nedenle eğer, Amerika'da dizel yaygınlaşacaksa ki, ilk işaretleri geliyor, hafif ticari araçlar üzerinden yaygınlaşacak" dedi.