Diziler diplomatik silahımız

Diziler diplomatik    silahımız
Diziler diplomatik    silahımız
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış dizilerin Türkiye'nin dünyaya açılan köprüsü ve diplomatik silahı haline geldiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dizilerin Türkiye’nin dünyaya açılan bir köprüsü ve diplomatik silahı haline geldiğini belirterek “Diziler sadece ekonomik çıkarlarımız için değil, diplomatik çıkarlar adına da, sosyolojik çıkarlar adına da dış politikadaki en önemli yumuşak güçlerimizden biri haline geldi” dedi.
Doğan TV Holding tarafından düzenlenen Medya, Eğlence ve Şov (FRESH MESH 2013) konferansı ikinci gününde Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı ağırladı. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin’in ev sahibi olarak yer aldığı konferansın konukları arasında Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile Gümüş dizisinin başrol oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden de vardı.
Hayatını kaybeden Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın kısa biyografisiyle başlayan konferansta Bakan Bağış dizilerin önemini şu sözlerle anlattı:
“Bireyler olarak tanımadığımız insanlar hakkında önyargılara sahipsek, endişeliysek, ülkeler de yeterince tanımadıkları ülkeler ve toplumlar hakkında endişeli olabiliyor. İşte bu diziler bu şüpheleri kırma adına, Türkiye’nin imajını, Türkiye’nin doğru fotoğrafını gösterme adına çok önemli bir misyonu üstlendiler. Diziler sadece ekonomik çıkarlarımız için değil, diplomatik çıkarları adına da, sosyolojik çıkarları adına da bizim şu an dış politikadaki en önemli yumuşak güçlerimizden biri haline geldi.” 
Medyanın gücü 

Medya ve yapım sektörünün Türkiye’nin yüz akı sektörlerinden biri haline geldiğini söyleyen Bağış, medyanın gücünü anlatmak için Yunanistan’a eşiyle birlikte yaptığı bir seyahati de örnek gösterdi. Ziyaret sırasında dönemin Adalet Bakanı olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un davetini kabul ederek eşiyle evlerine gittiğini belirten Bağış, sohbetin dönüp dolaşıp Türk dizilerine geldiğini anlatarak “Avramopulos’un eşi, ‘Ben bu dizileri izleyene kadar, bu kadar benzer olduğumuzun farkında değildim. Dizilerden görüyorum, sizin yalan söyleme ve aldatma taktikleriniz bile aynı bizimki gibi’ dedi” diye konuştu.

Barış sürecinde Doğan’a teşekkür

Türkiye’nin kendi içinde bir barış sürecinde olduğunu hatırlatan Egemen Bağış, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’a, çalışanlarına barış sürecine ilişkin gönderdiği mektuptan dolayı da teşekkür etti. Bağış, “Demokrasi medya ilişkisi çok önemli. Mesh’in ekosisteminde oksijen demek demokrasi demektir. AB sürecinde de atılacak olan her manşet süreci destekleyecektir” dedi.

Bireysel satın almada sınırlar kalmadı

Etkinliğin ‘Dijital Göçün Etkileri’ bölümünde Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, TV yayıncılığı ve sinema sektörünün internet çağından en az etkilenen sektörler olduğunu söyledi. Doğan Boyner, “Müzik, kitap , perakende, medya kendini koruyamadı. Video ve sanat ise bambaşka bir yola girdi. Gerçek dijital göç ise internetin yarattığı fırsat eşitliği ve küreselleşme. Artık satın almada sınır kalmadı” dedi. Dünya üzerinde artık kimsenin tek bir ekran takip etmediğini de anlatan Doğan Boyner, “Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar iç içe geçmiş durumda. Markalar bu iç içe geçmişliği kullanarak önemli yol kat edeceklerdir” dedi.

Yurtdışı için üste para verecektik

Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin, 47 ülkede yayımlanan ve 85 milyon kişiye ulaşan 2005 yapımı ‘Gümüş’ dizisi senaristleri, yönetmeni, yapımcısı ve oyuncularıyla söyleşi gerçekleştirdi. Gümüş dizisinin başlama serüvenini anlatan Şahin, dizinin ikinci bölümden sonra yönetim tarafından kaldırılmak istendiğini de söyledi. Şahin, “Kıvanç’ı başrol için zor ikna etmiştim. Reytingler düşüktü. Daha sonra 100 bölümü tamamladık. Dizinin tüm bölümlerini 100 bin dolara sattık. Ama dizilerimiz yurtdışına açılsın diye üstüne para bile vermeye razı olduk. Arzuhan Doğan Yalçındağ, ‘Maliyet hiç önemli değil. Yeter ki dizilerimiz yurtdışına açılsın’ diyerek önümüzü açtı. Bunun sayesinde Fadi İsmail milyon dolarlar kazandı. Üstüne televizyon bile kurdu” dedi.

bigPara.com