Dizilerden görüp siyah cip alıyoruz

Suzuki Otomobil Murahhas Azası Ali Savcı, Türkiye'de satılan ciplerin yüzde 80'inin siyah renk olduğunu söyledi. "Siyah statüyü temsil ediyor" diyen Savcı'ya göre bu siyah tutkusu dizi film kahramanlarının kullandığı araçlardan kaynaklanıyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

BURSA - Suzuki Otomobil Murahhas Aza'sı Ali Savcı, dizilerden kullanılan araçlar nedeniyle siyah renk ciplerin büyük talep gördüğünü belirtti. Türkiye'de satılan ciplerin yaklaşık yüzde 80i siyah olduğunu ifade eden Savcı, "Suzuki olarak sattığımız ciplerin yüzde 90'ı siyah renk. Çok farklı renkler var ama satılmıyor. Siyah renk statüyü temsil ediyor" dedi.
Yüzde 20'si kadınlara
Savcı, geçen yıl sattıkları ciplerin yüzde 10'unu kadınların aldığını belirtirken bu yıl bu oranın yüzde 20'ye çıktığını söyledi. Savcı, "Cipler güven verdiği için kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bu oran gelecek yıl daha da artacak" diye konuştu. Öte yandan uzmanlar, kadınların cip kullanmasındaki en önemli etkenin trafikteki tacizlerden korunmak olduğunu belirtti.
Suzuki'nin SUV (Spor Aktivite Aracı) segmentinde yer alan 4x4 modeli Grand Vitara Dizel'in lansmanında konuşan Ali Savcı, bu yıl pazarın yüzde 12 daraldığını, ancak Suzuki'nin satışlarını yüzde 35 artırdığını açıkladı.
'2007 iyi geçecek'
2006 için belirlenen 3 bin otomobil satış hedefini yakalamak üzere olduklarını anlatan Savcı şöyle konuştu: "Suzuki, B sınıfındaki aracımız Swift'in Türkiye talebini ilk altı ayda karşılayamadı. Yılbaşından bu yana 1400 Yeni Grand Vitara benzinli, 1000 Swift, 200 Alto ve 300 Jimny sattık. 2007'de 1700 Swift satacağız. Grand Vitara Dizel'deki hedefimiz de 1400 civarında. Bu hafta Grand Vitara Dizel'le hareketli günler yaşayacağız."
2007'de seçimlerden dolayı A ve B planları yapılması gerektiğini dile getiren Savcı, "Biz genel olarak siyasi ve ekonomik çalkantı beklemiyoruz. Bu yıl 400 bin seviyesine oturan binek otomobil satışları 2007'de de 380-400 bin olacak. Suzuki olarak eğer pazar daralırsa ikinci yarıda hedeflerimizi revize ederiz. Ancak 2007 başarılı bir yıl olacak" dedi.
'Blok muafiyeti fırsat'
Yetkili bayilerin farklı marka ve parçaları satabilmesine olanak tanıyan blok muafiyeti tebliğinin 2007'de yürürlüğe girecegini hatırlatan Savcı, bunun Suzuki için bir fırsat olacağını vurguladı.
Bazı markaların bunu tehdit olarak gördüğünü aktaran Savcı, "20 olan bayi ağımızı 25'e çıkarıyoruz. Çok markalılık bayilerin de güç kazandıracak. Bizce bu tebliğ rekabeti artıracak" diye konuştu. Türkiye'de SUV segmentinde yüzde 10 pazar payıyla üçüncü sırada olduklarını açıklayen Savcı, 2007'nin sonuna doğru Suzuki ile Fiat'ın ortak geliştirdiği SX4'ü sedan versiyonuyla getireceklerini belirtti.
Dünyada dizel araç kullanımındaki artışın artacağını ve bu nedenle rafineri yatırımları gerekeceğini söyleyen Savcı, "Yatırımlar fiyatlara da yansıyacak. Dizel ve benzinli arasındaki yarış artık ucuzlukta değil az yakıt kullanımında olacak. Türkiye'de de motorinin fiyat avantajı iki-üç yıl sürecek" ifadesini kullandı.
Cimri ve şehirli 4x4
Suzuki, SUV (Spor Aktivite Aracı) segmentindeki 4x4 modeli Grand Vitara'nın dizel motorlu versiyonunu tanıttı. Grand Vitara Dizel, 72 bin 900 YTL anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuldu. Şehir içinde 9.4, şehir dışında 6.7, karma tüketimde ise 7.7 litre yakıt tüketen araç, rakiplerine göre ekonomik görünüyor. 130 beygir güç üreten 1.9 litrelik motora sahip Grand Vitara Dizel, motor hacmine bağlı olarak yıllık vergi avantajı da sağlıyor. Grand Vitara Dizel'de altı havayastığı, ABS, EBD, ESP, direksiyondan kumandalı radyo, 6'lı CD changer, MP3 çalar, cruise kontrol, sunroof, deri döşeme ve xenon far standart.
Türkiye'de fabrika kurulabilir
Suzuki Otomobil Pazarlama'nın Murahhas Aza'sı Ali Savcı, Türkiye'nin Suzuki'nin 2010'dan sonraki yatırım programında ilk sırada olduğunu söyledi. Suzuki'nin Japonya ve Macaristan'da üretim tesisleri olduğunu belirten Savcı, "2010'a kadar olan dönemde Japonya ya da Macaristan'da
200 bin adet kapasiteli bir tesis kurulacak. 2010'dan sonra da ihtiyaca göre yatırım yapılacak. Ancak Türkiye bu konuda ilk sırada" dedi.
24 yıldır Suzuki'nin Türkiye distribütörü olduklarını ifade eden Ali Savcı, Türkiye'de kurulacak bir fabrikanın en az 100 bin adetlik kapasiteye sahip olacağını sözlerine ekledi.